Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Z jakých odpališť je možno hrát?

A A A

Dobrý den!
Jako vděčného pravidelného uživatele výborné poradny mě jeden z minulých dotazů přivedl k přemýšlení o tom, co je požadované a co je možné vzhledem k odpalištím. Poprosím o zkušenosti nebo pravidla psaná či nepsaná k následujícím situacím a z nich plynoucím dotazům:

1) Na některých hřištích jsou hráči s nízkým HDC směřováni na bílá odpaliště (což je někdy uvedeno v provozním řádu). Je třeba to vnímat tak, že tito nesmí hrát ze "žlutých" ? (To by bylo např. vhodnější pro některé méně formální formáty hry, kdy pořadí na tee hraje roli.)
2) Platí naopak, že hráči s vyšším HDC nesmí hrát z "bílých"? (Přitom může být vypsán turnaj, kdy kategorie hraje z "bílých" a zahrnuje i HDC vyšší, než je stanoveno u daného hřiště - takový hráč by na tuto situaci v podstatě nemohl trénovat...)
3) Je ponechána volba odpaliště na hráči usilujícím o nesoutěžní výsledek? (Ranaři by hrou z "bílých" získali více ran, krátcí hráči by se z "modrých" zbavili frustrace z toho, že se na green nedostanou v regulaci...)
4) V tuzemském golfovém prostředí tam, kde to není "přikázáno", se na možnost volby odpaliště hledí spíše:
a) Co není zakázáno, je dovoleno = když to není jasně stanoveno a zaplatil jsi fee, hraj odkud chceš.
b) Bílá jsou mistrovská a pokud nehraješ turnaj na ně vypsaný, tak na ně nelez.
c) Jakékoliv odchýlení od standardu "žluté/červené" je třeba předem projednat v recepci (nebo ještě lépe s manažerem).

Děkuji a přeji příjemné léto.
Pavel Novák

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.

Celé je to o schopnostech hráčů a jejich výkonnosti. Nebudeme se bavit o turnajích, kde je všechno o normování hřišť a soutěžních výborech. Při normální hře je bílá sada vymezena "dobrým handicapům" aby z nich šli ti, kdo na to "mají" a nezdržovali ostatní. naprosto běžně při školení říkáme maršálům z dlouhých a těžkých hřišť, ať pošlou při fíčkovém provozu třeba muže s vysokým HCP (36 - 54) na modrá odpaliště se slovy "takhle si to mnohem víc užijete". Jinak projednání s recepcí, startérem nebo maršálem je věc, která nikdy nic nezkazí...

Prima léto i Vám, Pavle!




Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj