Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pravidla na jamkovišti

A A A

Dobrý den pane Jone,
asi nemá smysl vychvalovat Vaší činnost poradce a smysl poradny jako takové, je to totiž vždy vítaná možnost ověřit si postup který byl užit.

Nicméně k dotazu...byl jsem minulý víkend na Czech Open v Čeladné a při pozorování 18. greenu z tribuny jsem byl svědkem pro mne nelogických chování profi hráčů. Sám hraji golf jen rekreačně, ale jisté postupy mne překvapily:

1) při dohrávce na green jeden míček zůstal na greenu ve vzdálenosti cca 12 m od jamky, druhý přeběhl green a i foregreen a zůstal v semi-roughu cca 3,5 m od jamky. Přesto hrál jako první hráč na greenu (ano byl dále od jamky), ale mne učili, že by měl hrát hráč co ještě není na greenu, je to tak ?

2) něco podobného se opakovalo v dalším flightu, greenový hráč odehrál svůj putt ale hráč hrající druhý z místa mimo jamkoviště (ze semi-roughu) dokonce neměl při chipu v jamce zasunutou praporkovou tyč, čímž dle mého názoru byl zvýhodněn. Tento chip úspěšně proměnil na chip-in. Prosím o váš názor či výklad pravidel.

Děkuji.
Ota Pádlo

Odpověď na dotazDobrý večer Oto,

ad 1) jedná se o základní pravidlo o pořadí hry - jako první vždy hraje hráč dál od jamky. Pro urychlení hry se však na greenu a v jeho okolí často stává (a není to trestné!), že nejdříve zahraje hráč, který je sice blíže jamce, ale mimo green a až pak se vyndá tyč z jamky a všichni začnou puttovat.

ad 2) velmi dobří profesionální hráči a výkonnostně dobří, nebo hodně zkušení amatéři v určitých situacích i při příhře ze semiroughu nebo foregreenu nechávají odstranit (nebo naopak nepožadují vrácení) praporkovou tyč. Může se totiž stát, že by míček směřující do jamky odrazila stranou. Je to opravdu o zkušenostech a znalostech krátké hry. Není to žádný konflikt s Pravidly a stejně tak můžete postupovat i Vy, přestože jste pouze rekreační hráč (což je mimochodem moc fajn!)

Doufám, že jste byl z Čeladné nadšený úplně stejně jako my rozhodčí a všichni hráči!
Hezkou hru a díky za pochvalu v úvodu.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019