Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Přerušení hry

A A A

Dobrý den,
prosím o Vaše vysvětlení ohledně přerušení hry z důvodu bouřky.

Docela vydatný liják nás zastihl během turnaje před odpalem na nejvzdálenějším odpališti od klubovny. Roztáhli jsme deštníky, natáhli pláštěnky na bag apod. Po chvilce byl vidět blesk i občas slyšet hřmění. Teoreticky by samozřejmě počítáním z času mezi bleskem a hromem šlo určit vzdálenost bouřky od nás. Existuje nějaké doporučení nebo závazný pokyn, od jaké vzdálenosti bouřky hru přerušit? Tento konkrétní turnaj byl nakonec po chvilce rozhodčím ukončen z důvodu stojící vody po celém hřišti, takže se fakticky nic zásadního z hlediska výsledku nestalo, nicméně jsem se v diskuzi ohledně výkladu pravidel s oním rozhodčím neshodl. Říkal nám, že kdyby hru nepřerušil on nebo maršál, bylo by to od nás přerušení svévolné a tedy v rozporu s pravidly. V tom s ním tedy nesouhlasím, protože mi nepřipadá jako moc dobrý nápad chodit po louce a mávat železnou tyčí, když je někde v okolí bouřka. Rozhodně bych se nespoléhal na to, že soutěžní výbor má bouřky tak dobře zmapované, že dokáže na 100% vyloučit jakékoliv nebezpečí. A konečně i právě v prudkém lijáku můžu na vzdáleném konci hřiště třeba nějaký signál k přerušení přeslechnout...

díky za Vaše posouzení
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.

Je to jednoduché: Pravidlo 6-8. Přerušení hry; Obnovení hry v písmenu a) a bodě (ii) jasně říká, že hráč smí přerušit hru pokud se obává nebezpečí blesku. Maršál tedy neměl pravdu.

Hezkou hru a co nejmíň bouřek! Já jich letos mám už plné zuby...
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019