Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Spoluhráč chytí míček letící peavděpodobně do vody.

A A A

Zdravím

Situace: Hra na rány. Můj míč letí směrem k vodní překážce (a není jisté co se stane, může jí i přeletět). Spoluhráč míč za letu chytí s odůvodněním, že mi chtěl ušetřit míč. Pokud jsem správně pochopil pravidla, spoluhráč je za snahu odměněn dvěmi trestnými ranami (1-2) a můj míč se dropuje tam kde ho chytil (19-1). Pro spoluhráče, který to myslel dobře je to trochu nepříjemné, tak se chci usjitit, že tento výklad situace je v pořádku.
Jak by se situace změnila, pokud by spoluhráč míček nechytil a srazil do vody, případně míčku napomohl k tomu, že vodu přeletí (v rámci snahy míč chytit). Co třeba 1-4 a ránu opakovat, protože se jednalo o úmyslné vychýlení ?

Michal H.

Odpověď na dotaz


Michale dobrý den...

V Pravidle 19-1. Vnějším vlivem, konkrétně v poznámce, je od letošního roku nově zavedená změna, která se Vámi popsaného případu přímo týká. Takže spoluhráč bude za nulu a Váš míč bude (s největší pravděpodobností) dropován tam , kde by naposledy proťal hranici vodní překážky, kdyby jej spoluhráč nevychýlil.
To se týká i druhé situace, která na tomto principu nic nemění.

Hezkou hru a díky za dotaz.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019