Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Změna pořadí flightů v turnaji

A A A

Dobrý den,
do nedělního poledne jsem žil v domnění, že pořadí flightů v turnaji je určené startovní listinou a neměnné. V neděli mě však na Čeladné vyvedli hráči na jamce č.2 z omylu. Oskar Henningson se tam dost vytrápil tak, že nakonec hrál nový míč z odpaliště a flight, který už v tu dobu byl na fairwayi, v klidu jamku dohrál a dále pokračovali v novém pořadí. Nepředpokládám, že by porušili pravidla, ale je možné tento postup použít i v amatérských turnajích? Velmi často by toto "předběhnutí" celému turnaji významně pomohlo.
Děkuji za odpověď, Jirka Mrňák

Odpověď na dotazJiří dobrý večer

Nikde v Pravidlech se nic o zákazu předcházení nepíše. Naopak! V Etiketě (nejvíce přehlížená část Pravidel!!!) je jasně psáno, že pomalejší skupina má pustit skupinu rychlejší.
Jenom je potřeba vědět, že do určité výkonnostní úrovně je to na hráčích, aby k sobě měli ohled a jindy už se předcházením skupin zabývají rozhodčí. Třeba právě na Czech Open v Čeladné, kde předcházení skupin (konkrétně šli přes Henningssona s Lundbergem Goya a Lafeber) řídil kolega Mats Lanner a bylo to přesně tak, jak říkáte, kvůli návratu hráče na odpaliště ve chvíli, kdy další skupina už dost dlouho čekala na fairwayi.

Pamatujte: pomalejší skupina by měla nechat předejít skupinu rychlejší! Hezkou hru.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019