Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úleva od cesty v roughu

A A A

Dobrý den,
prosím o radu pro následující situaci.

Tříparová jamka, kde od odpaliště je až po green cesta s místy pěknou trávou (dá se z ní hrát) a místy s kamením - čili taková normální zpevněná polní cesta. Kolem cesty je po obou stranách vysoký rough. 1m hustá tráva opravdu nehratelné místo. FW je vysekána až ve vzdálenosti 5m od cesty. Po odpalu se míč zastaví na cestě. Úleva dle 24-2 dle mého názoru nemá smysl. Musel bych dropovat mimo cestu do vysoké trávy. Hrát z cesty z kamení nechci.

1/Vzít úlevu od cesty a dropovat na kraj (mimo) cestu s tím že v ní budu stát nelze - když úleva, tak celá?
2/Prohlásit míč za nehratelný a jít zpět na odpaliště?
2-1/Mohu hrát provizorní míč když není naplněno "je známo nebo prakticky jisté...". Tedy vím, že jsem na cestě, ale nevím v jaké pozici. Předpokládám, že i hlásená provize by v tomto případě byl nový míč ve hře.
3/Nějaká jiná možnost?

Děkuji za vaše odpovědi a přeji pěkné golfové léto
Jarda

Odpověď na dotaz


Jardo dobrý den.

Je otázkou skutkové podstaty, jestli je cesta z definice nepohyblivou závadou a tudíž jestli je beztrestná úleva oprávněná. Pokud je, pak rough nikoho nezajímá - nejbližší místo úlevy je definováno. Úleva musí být brána kompletně, ne částečně (to je "za dvě"). Jinak prohlásit míč za nehratelný můžete kdekoliv a kdykoliv kromě případu, kdy míč leží ve vodní překážce. Provizorní míč a nějaké "známo nebo prakticky..." v této situaci vůbec nefunguje - můžete hrát pouze dva míče podle Pravidla 3-3. Pochybnosti o postupu, ale myslím, že to také není předmětem dotazu. prostě se jenom musíte rozhodnout, jestli se Vám úleva vyplatí (tedy pokud na ní vůbec máte nárok!) nebo jestli není lepší bouchnout míč jak leží, eventuálně jestli není lepší se s jednou trestnou za nehratelný míč vrátit.

Já díky za dotazy a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019