Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pomalejší flight při turnaji

A A A

Dobrý den Michale,
V první řadě Vám chci poděkovat za poradnu ve které si rád pročítám různé pravidlové a etické situace a snažím se podle nich správně chovat jak na hřištích tak i v životě. Teď k dotazu.

Tento týden se nám s kolegou stalo při klubové jamkovce, že jsme došli dosti pomalý flight asi už na čtvrté jamce Kestřanského hřiště. Taktně jsme dávali najevo, že bychom je jako předešli a pokračovali v naší hře. Jenže tito hráči vůbec nerespektovali ba ještě schválně dělali vše proto aby nás vůbec před sebe nepustili. Když jsme se za nimi tedy vlekli do 14. jamky a jeden pán z flightu před námi se po nenalezeném míči vracel na odpaliště, požádali jsme ho, že si odpálíme s ním a že je předejdeme a bude vše ok. Tak se taky stalo. Jenže druhý pán z tohoto flightu byl jiného názoru a začal vykřikovat, že to ne, že je to nepřípustné a že mají turnaj (Odpolední tour). Že při turnaji se flighty nepouštějí a že máme smůlu. A kdyby byla fronta ke klubovně že musí čekat.
No přivolaný marshal neřekl rozhodující slovo, asi aby nebyl špatný na obě strany, tak jsme došli jamkovku ve dvou lidech po pěti hodinách a dvaceti minutách za tímto turnajovým flightem.

Žádám vás o názor o pouštění flightu při turnajové hře.
Děkuji a pěkný den.
Lukáš.

Odpověď na dotaz


Lukáši dobrý den.

Jeden velký omyl, který se dost traduje, je šířená zvěst že na turnaji se nepředchází. To rozhodně není pravda. Pomalejší flight prostě má pustit rychlejší turnaj neturnaj...
To ale nebyla přesně tahle situace. Byť to není nikde napsané, je opravdu "normální", že se do turnajových flightů ten první "neturnajový" nemíchá. Rozumím tomu, že bylo pro vás nepříjemné trávit jamkovkou tak dlouhou dobu, ale opravdu bylo správné nepřeskakovat skupiny z turnaje.

I Vám prima den a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019