Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Uplatnění pravidel o trestných ranách

A A A

Dobrý den pane Jone,
prosím o Váš názor na počet testných ran ve 2 různých situacích.
Míč je zahrán do bankru pod vysoký břeh a hráč prohlásí míč za nehratelný. Hráč se rozhodne použít pravidlo 28 o nehratelném míči.

Situace č. 1. Hráč spustí míč (např. z důvodu neznalosti pravidel) za místo, kde míč v bankru ležel (prav. 28 b.), avšak mimo bankr. Podle mého názoru by měl dostat 3 trestné - 1 za nehratelný míč, 2 za porušení pravidel.
Situace č. 2. Hráč spustí míč do vzdálenosti 2 délek hole (prav. 28 c.), avšak mimo bankr a navíc ještě blíže jamce. Hráč poruší ustanovení pro bankr a navíc poruší i samotné ustanovení prav. 28 c. Dostane stejný počet trestných jako v situaci č. 1., když "provinění" je závažnější?

Děkuji za odpověď a s pozdravem

Jirka
(pilný čtenář pravidlové poradny:)

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jirko
V úvodu se omlouvám za dlouhou prodlevu a čekání na odpověď.

Pokud se v situaci 1 hráč dostane do místa, které by se dalo považovat za místo, odkud do bunkeru zahrál, pak obdrží skutečně jednu trestnou za nehratelný míč a dvě trestné za hru z nesprávného místa. Ale pokud se v situaci 1 dostal pouze mimo bunker, pak v případě odehrání míče v obou popsaných situacích je to jednoznačná DQ!

Jirko díky za dotaz a pozor na hru z nesprávného místa!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019