Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ceny v turnajích + opravy greenu

A A A

Dobrý den pane Jone,
mám dva různé dotazy:
1. Jak se slučuje s amatérským statutem vypisování drahých cen za různé túry, příp. za h-i-o, jak se to děje na mnoha hřištích? Evidentně pobyt v Thajsku pro 4 lidi přesahuje 500 liber. Proč to vůbec organizátoři vypisují?
2. Lze beztrestně opravit stopu po hřebících, když to mně ani ostatním ve flightu nepomáhá v putu? Prostě jen tak? A co když je to v prvním kole na 9-tijamkovém hřišti a teoreticky by mi to mohlo pomoci v druhém kole?
Děkuji za odpověď,
Robert Pikna

Odpověď na dotazDobrý den Roberte

ad 1: je velká škoda, že organizátoři a sponzoři takhle vystavují hráče pokušení. Ztráta amatérského statusu je v případě převzetí takové ceny jasná.
ad 2: hráč si nesmí opravit poškození způsobené spiky v dráze svého puttu. Pokud tak učiní MIMO DRÁHU SVÉHO PUTTU NEBO DRAH PUTTŮ SVÝCH SPOLUHRÁČŮ, aniž by tím sobě nebo spoluhráčům cokoliv vylepšil, pak - i ve vztahu ke druhému kolu na devítijamkovém hřišti, jedná jen a pouze správně a v souladu s golfovou etiketou.

Greenů poškozených spiky přibývá a moc mě to mrzí. Snad už nebudete muset taková poškození spravovat. Stačí jen našlapovat opatrně a taky zvedat nohy, viďte...?

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019