Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úlevy při kamarádské hře

A A A

Dobrý den!
Na úvod se přihlásím s poděkováním k golfistům, kteří poradnu přečetli kompletní a při nejistotě se k ní rádi vrací. Díky!

Uvědomuji si, že můj dotaz jde možná trochu proti Vaší práci a snad právě proto by Vaše zkušenost dokázala dát méně zběhlým vodítko.
Jde mi o kamarádskou hru, kde jde o kafe&buchtu, tedy žádný turnaj ani nesoutěžní výsledek a tedy zahrané skóre neovlivní HCP hráče. Je mi jasné, že ve všech níže uvedených případech jde o ulehčení vůči pravidlům a pokud se hráči na nich dohodnou, nedodrží literu pravidel, v soutěžním golfu by byli DQ. Přesto jsem se s nimi v praxi setkal a domnívám se, že v sobě obsahují prvek jisté užitečnosti, například:
1. Míček leží na fairwayi na holině, odhaleném kamenném podkladu, v neošetřeném erozním žlábku: Kdyby hráč hrál, jak míč leží, hrozí poškození nebo zničení holí – takovéto případy by asi měly řešit místní pravidla, ale neřeší. Řešení pro kamarádskou hru: Free drop nebo stavění. Ok nebo za hranou?
2. Přes fairwaye jezdí po straně traktory a zanechají hluboké otisky, ale deklarovaná cesta to není: Míč v nehratelné pozici a už hráč přišel o očekávaný doběh. Řešení pro kamarádskou hru: Free drop. Ok nebo za hranou?
3. Míček leží u malého, ale neoznačeného stromku, kdy švih může způsobit vážnou újmu stromku, třeba ulomit 1 z 5ti větví (nejde o vzrostlý keř nebo strom). Řešení pro kamarádskou hru: Free drop pro volný švih. Ok nebo za hranou?
4. Plné hřiště flightů, všichni spoluhráči viděli, že drive dopadá, odskáče nebo se dokutálí do zdánlivě bezproblémové oblasti (třeba nízký rough), kde pak k překvapení všech není nalezen. Řešení pro kamarádskou hru: Po přiměřeném hledání prohlášen za sebraný jiným flightem (když je ta možnost, např. jiná jamka jde vedle) a podle toho pokračováno. Ok nebo za hranou?
5. Míč skončil asi ve vodní překážce, ale nikdo ho na 100% do ní padat neviděl, ale letět směrem k ní ano – po přiměřeném hledání ale není nalezen v jejím relativně přehledném okolí. Řešení pro kamarádskou hru: Považuje se, že v ní skončil a podle toho pokračováno. Ok nebo za hranou?
6. Darování krátkého patu i když třeba dvojice hrají proto sobě na součet skóre na jamce a všichni respektují tuto darovanou ránu = může být součástí vítězného skóre dvojice na jamce. Ok nebo za hranou?
7. Dotaz na „číms to hrál“ před odehráním, když v praxi se může hráč podívat na bag hráče a zjistit to také pozorováním (v duchu již odpovězeného v poradně, nikdo před nikým nic vědomě neskrývá). Ok nebo za hranou?
Rozumím tomu, že z „výchovných“ důvodů je dobré si na takovéto postupy nezvykat. Ale může to mít efekt i obrácený, kdy je právě poukázáno, že pokud člověk nenajde zastání v místních pravidlech, musí s pokorou v soutěži přijmout i subjektivně vnímanou nespravedlivost, což činí golf tak blízký reálnému životu. Dokáži si ale představit, že pro běžnou nesoutěžní hru pro radost mohou mít pozitiva. Jaký je názor zkušeného golfisty?

Děkuji Pavel Novák

Odpověď na dotaz


Pavle na všechno, co jste napsal, dávám ok. A zdůrazňuji, že nejedná o hru na úpravu Hcp a už vůbec ne o turnaj. Super jste sám odpověděl a cituji:
"Rozumím tomu, že z „výchovných“ důvodů je dobré si na takovéto postupy nezvykat."
Jde o to, že při přátelské hře je dobré všechno, co hráče pobaví a udrží tempo hry. A samosebou pokud hrajete o bábovku, musí mít obě strany pravidla nastavená stejně... :) Jen jedna věc platí turnaj neturnaj: ETIKETA....

Tak Vám přeji hodně vyhraných bábovek a kafí!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019