Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nepohyblivá závada

A A A

Dobrý den.

Na jamce č.2.devítky v Rožnově pod Radhoštěm je za greenem kovová konstrukce,na které visí síť,která částečně volně leží spodní částí na trávě(výška konstrukce a sítě je asi 5-6m?) a umístění sítě na zemi se může měnit(třeba větrem). Za touto závadou je pruh trávy a pak cesta.V místních pravidlech není tato konstrukce zmíněna.
A: pokud míč dostanu za síť,která brání švihu,je nejbližší místo úlevy za sítí nebo může hráč dropovat až zcela mimo-do boku vedle závady(jak mnozí dělají:-))nebo za sítí určit NMU a event.pak třeba dále vzít úlevu od cesty
B: Můžu si síť zvednout - odstranit - podložit ...? Jako pohyblivou závadu a hrát přímo (není dole upevněna a lze lehce zvednout)
C:Míč leží na síti na záhybu dole-můžu ho označit síť odstranit stranou a umístit míč ?
D:Síť leží na míči-mohu jistě odstranit z míče i když se pohne je to beztrestné?

Prosím o radu:ponechat tento problém tak jak je,nebo to nějak upřesnit v místních pravidlech?

Moc díky za odpověď na dlouhý dotaz!
Zdravím Marek !

Odpověď na dotaz


Marku dobrý den.

Musím se přiznat, že ideální by bylo napsat do místních pravidel, co vlastně síť a kůly jsou a asi by nebylo od věci zřídit nějakou férovou dropzónu. Pokud beru od takové sítě úlevu, pořád hledám nejbližší místo úlevy které není blíž jamce, bez ohledu na to, kam se pak dostanu (jenom se nesmím dostat do překážky), pokud se dostanu an cestu, řeším ve druhém kole cestu. Docela bych si uměl představit, že - stejně jako dveře ve stodole nebo okno v budově - lze pohyblivou část sítě odstranit a hrát míč jak leží. Ale i to jenom dokazuje, že nějaké jasnější definování celé situace by jenom prospělo férovosti.

Marku i já Vás zdravím a díky za dotaz. Snad jenom závěrem: zkuste oslovit regionální STK - Jirku Kaminského z Ropice nebo Pepu Slezáka z Brna - oni určitě budou schopni projet okolo hřiště a posoudit všechno líp na místě, než se to dělá takhle od počítače. Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019