Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

DROP NA CESTU

A A A

DObrý den všem zapáleným golfistům a Vám, pane Jone, zvlášť :-)

V neděli v TV na poslední jamce Players dropoval Kevin Na z nějakého hnusu a dropnul, což bylo dopředu jasné, doprostřed asfaltové cesty. A taky z ní hrál. (stejně kdysi tuším v Augustě Phill a zahrál mostrózní ránu fervejovkou). Ale našinec přeci, když se dostane na cestu, má právo z ní beztestně dropovat a to i tehdy, když předtím využiji beztrestný drop třeba mladého stromku a padlo by to na cestu, tak jí mohu dropnout také, ne?
Mají to profíci jinak (viz dropování na dvě hole pod leaderboardem před měsícem na Sicilian open), nebo se prostě jen Kevin Na rozhodl, že se mu z hladkého asfaltu bude hrát dobře? (Samozřejmě vím, že úlevu vzít mohu, ale nemusím..) Díky a ještě jednou pěkný den

Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

Leaderboard už poradnou proběhnul - je to dočasně nepohyblivá závada.
Profesionálové mají v základních Pravidlech vše stejně. I to, že od nepohyblivé závady můžou ale nemusí brát úlevu. Naprosto nejlíp to dokážu popsat (a byla to úplně stejná situace) na mém případu v Čeladné - mimochodem nevím, jestli letos přežiju to, že nebudu trávit dva dny na své oblíbené dvanáctce...

Přiletí balon a zastaví se na dvanáctce na asfaltu. Přijde ke mně Chris Wood a ptá se, kam bude dropovat. Když jsem mu vysvětlil, že to bude doleva od cesty, nepříjemná poloha s míčem pod nohama, spousta děr a kamínků, řekne "Ok, já to zahraju jak to leží". Rozumně volil ne úplně ideální ránu z tvrdé podložky, kterou by si asi těžko zkusil nějaký amatér s vyšším handicapem, požád ale lepší než z toho bengálu vedle cesty. A prsknul to sedmičkou železem dva metry od tyče. S flightem šly asi tak dvě až tři desítky diváků. Jeden z nic (neznám ho...) se ke mně přitočil a řekl: "Jsi pěkná svině, já bych mu tu úlevu dal..." a odkráčel :))))))))

Petře díky za dotaz a pěkný víkend i Vám.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019