Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

caddy a rady, mic na greenu se samovolně pohne

A A A

Zdravím
Mám dva dotazy:

1) Může caddy daneho hrace rozdavat rady komukoliv a zadat a informace (cislo posledne hrane hole nez odehraje jeho hrac) ? Ve flightu jsme meli mladou damu jejiz caddy (golfista s HCP mirne nizsim nez ostatni) celou dobu kecal vsem hracum do techniky a pokud by podobna diskuze probihala primo s hracem, byly by to jasne rady. Driver jsme mu o hlavu neohnuli, ale pozitivni vliv na hru to nemelo. V pravidlech jsem nasel ze se pravidlo o radach tyka hrace, zda se vztahuje i na caddyho jsem nejak nedohledal ...

2) Situace: polozim mic na green, odstranim markovatko, nezalozim ani nezaujmu postoj. Mic nekolik sekund lezi v klidu a pak se vlivem pnuti travy pod nim pohne a o kus odkutali. Podle mne samovolna prace travy dana teplem a napruzenim neni vnejsi vliv - mic musim hrat z mista kam se odkutali. Kolegove mi chteli napalit trestne za hru z nespravneho mista ... Jak je to ?

Dekuji. Michal Husak

Odpověď na dotaz


Michale dobrý den.

ad 1) Pravidlo 8-1. Rada jasně říká, že hráč nesmí dát radu nikomu jinému než Partnerovi - DEF: Partner (Partner), „Partner“ je hráč, který je součástí stejné strany jako daný hráč. V trojhře, čtyřhře, hře o nejlepší míč a hře čtyřmi míči pojem „hráč“ zahrnuje hráčova partnera nebo partnery všude tam, kde to souvislosti připouštějí.
Také nesmí nikdo žádat o radu nikoho jiného, než svého partnera, svého caddyho nebo caddyho svého partnera.
Ve Vámi popsaném případě caddy porušoval hrubým způsobem Pravidla. A jeho hráčka za to měla být potrestána. tedy pokud jste nebyli všichni součástí jednoho týmu třeba při formátu Texas Scramble.

ad 2) V takovém případě jde o beztrestný pohyb míče a skutečně byste hrál z místa, kde se míč zastavil. Kolegové neměli pravdu. Jako rozhodčí III.třídy jste ale určitě dokázal všechno správně vyargumentovat, že jo?

Já díky za dotazy a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019