Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zapisovatel opusti hřiště v pruběhu hry

A A A

Zdravím

Situace:
Jsme dva ve flightu. Na jamce velmi vzdálené od klubovny se múj spoluhráč-zapisovatel na základě telefonátu z domova rozhodne ihned vzdat hru a opustit hřiště - ject domu. Je špatné počasí, velká část hráčů turnaj vzdala - nikde nikdo. Tzn. nemám zapisovatele, potvrzené dosavadní skore, ani šanci jiného zapisovatele rychle sehnat. Našel jsem rozhodnutí 6-6b/6, které by se snad dalo intepretovat tak že si v této krajní situaci můžu zapisovat sám sebe. Jaký postup doporučujete ? Lze v průběhu hry vůbec střídat zapisovatele ?

Děkuji za odpověď.
Michal Hušák

Odpověď na dotaz


Michale taky zdravím.

Rozhodnutí 6-6b/6 jste si vyložil špatně, je mi líto. Žádná krajní situace, kdy by hráč mohl sám sobě psát výsledky, neexistuje a Pravidla na ní nepamatují. Rozhodnutí říká, že zapisovatel zmizel po dohrání aniž by podepsal kartu a ještě ke všemu ji odvezl sebou. Je to opravdu jiná situace - vždycky může Soutěžní výbor výsledky hráče telefonicky nebo třeba mailem ověřit. Pokud by si hráč zapisoval sám, jakpak by se asi jeho výsledky ověřovaly...?

Pravidlo 6-3. Čas startu a skupiny v písmeni b) za přesun hráče do jiné skupiny bez schválení Soutěžním výborem uděluje trest DQ. Proto - pokud už tedy dojde k tomu, že se někdo telefonem radí o tom, jestli má nebo nemá dojít turnaj, a z nějakého důvodu musí odejít ze vzdálené jamky, je potřeba, aby samostatný jednotlivec přerušil hru, informoval nějakým způsobem Soutěžní výbor o vzniklé situaci a počkal na jeho rozhodnutí.
S tím souvisí situace, kdy odejde jeden hráč z tří nebo čtyřčlenného flightu a je potřeba přerozdělit zapisování. Odcházející hráč pak podepíše tu sadu jamek, kterou zapisoval, na novém zapisovateli je, aby podepsal před odevzdáním karty zbytek.

Hezkou hru a co nejméně problémů se zapisováním!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019