Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

míček dotýkající se hranice autu

A A A

Pane Jone,

ani mezi dalšími golfisty jsem nenašel uspokojivou odpověď na to, kdy je míček v autu a kdy ještě není. Jde o situace kdy míček leží tak, že zasahuje částí svého průměru:

1) nad hranici ze strany autu
2) nad hranici ze strany hřiště

a když
3) leží celým svým objemem na autové čáře.

Mohl byste mi to prosím vysvětlit.
A jak to bude, bude-li se jednat o hranici vodní překážky, bunkeru, půdy v opravě?

Děkuji za odpověď a za Vaši skvělou poradnu.
Zdeněk K.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Zdeňku.
Odpovědi najdeme především v té části Prvidel, které se málo věnuje pozornost. Mluvím teď (stejně jako v jednom z předchozích dotazů) o Oddíl II – Definice.

Zjednodušená odpověď zní takto:
AUT: Jestliže jakýkoliv kousek míče přečnívá přes čáru nebo spojnici kolíků do hřiště, pak míč není v autu, protože v něm musí být celým obejmem. Čára, je li tak aut označen, je sama v autu.
OSTATNÍ: Míč je ve vodní překážce nebo v půdě v opravě když se její hranice jenom dotýká!

Já díky za prima dotaz Zdeňku!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019