Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pořadí hry na greenu

A A A

Dobrý den pane Jone,
nastala situace, kdy spoluhráč ve flajtu posadil míček na green přesně mezi můj míč a jamku. I když přesunul markovátko o hlavu hole vedle, stejně mě tak rozčilovalo, že putt dopadl pod psa.

Je možné v takovém případě požádat spoluhráče, aby dohrál jamku jako první? A když ho požádám, měl by on podle nějaké nepsané etiky vyhovět, nebo mne může klidně poslat do háje? :-)
Trochu mi to zavání získáním významné výhody při změně pořadí hry z pravidla 10-2, proto jsem ho raději nežádal, ale do budoucna by se hodilo vědět...

Děkuji moc za odpověď,
Tomáš

Odpověď na dotaz


Dobrý den Tomáši.

Rozumím situaci, kterou popisujete. Markovátko se dá posunout ještě víc, jeho poloha se dá upravit tak, aby ho nebylo tolik vidět, dá se ve flightu najít předmět, který bude prakticky k nenalezení... To všechno jsou lepší postupy. Při požádání o dohrání jamky byste mohl být klidně odmítnut právě proto, aby se vám lépe neputtovalo. Hra mimo pořadí je sice beztrestná, ale hráč se nesmí domluvit na hře mimo pořadí aby tím jeden z nich (nebo i více) - přesně jak píšete - získal výhodu.
Mluví o tom 10-2. Hra na rány c a může to vést k DQ.

Tak ať se Vám tyhle situace daří řešit lépe.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019