Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pravidlo 18-2b

A A A

Dobrý den,
děkuji předem za objasnění tohoto pravidla.

Pokud podle nových pravidel založím za míč a poté odstoupím mám pořád založeno a v ten moment se míč pohne, nejsem podle výjimky 18-2 trestán trestnou ranou?

Pravidlo 18-2b. Míč se pohne při založení
Jestliže hráč založí za míč ve hře a ten se poté pohne (jiným vlivem než úderem), má se za to, že míčem pohnul hráč, a hráč je potrestán jednou trestnou ranou.

Výjimka: Jestliže je známo nebo prakticky jisté, že pohnutí míče nezapřínčinil hráč, Pravidlo 18-2b se neuplatní.

Míra

Odpověď na dotaz


Míro dobrý den.

Výjimka u Pravidla 18-2b se musí posuzovat v tom okamžiku, kdy se míč pohne a zastaví se na jiném místě. Zřejmě se může hráč dostat do situace, kde má založeno, odstoupí a následně se míč pohne ne jeho vinou.
Například když hráč bude mít založeno na greenu, prokazatelně bude putter ležet na greenu třeba deset vteřin, pak začne zesílí vítr, hráč putter zvedne z povrchu greenu a odstoupí a po pár vteřinách přijde silný poryv, který míč na rychlém povrchu rozkutálí, budu to posuzovat v souladu s výjimkou a hráč bude hrát beztresstně z místa, kde se jeho míč v tomto konkrétním případě zastaví.

Díky za dotaz a snad je z odpovědi zřejmé, jaký může být postup.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019