Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zakázaná cvičná rána?

A A A

Dobrý den Michaeli,
protože mě již děsně svrbí ruce, čtu si alespoň pravidla, toho není nikdy dost. A při tom jsem narazil na pravidlo 7.2 Cvičení během kola.

V minulé sezóně jsem šel takový neoficiální piditurnájek. Zahrál jsem celkem slušný úder za horizont, všichni jsme viděli kam míč letí. Pak jsme ho ale nenašli. Protože jsem nechtěl zdržovat a vracet se zahrát třetí ránu (provizi jsem nedal, všichni jsme byli přesvědčeni, že míček leží na ferveji a najdeme ho), která by mi stejně nepomohla, protože jsem byl přesvědčen, že na této jamce nezahraji ani jeden stejbl, nechal jsem si jamku škrtnout. Chtěl jsem si ale dropnout míček a dohrát jen tak pro zábavu. To se kolegům nelíbilo, že je to cvičení během hry.

Teď jsem v pravidlech ale v článku 7.2 našel větu "Rány zahrané při pokračování hry na jamce, jejíž výsledek je již rozhodnut, nejsou považovány za cvičné rány." Předpokládám tedy, že jsem si mohl takto jamku pro zábavu dohrát, protože výsledek byl rozhodnut (zapsal jsem 0 stb) a nejedná se o cvičení.

Pomíjím fakt, že onen trest dvou trestných ran by měl nakonec stejný efekt (0 bodů) a i to, že ztracený míč se takto neřeší.

díky a ať je zima už za námi
Michal

Odpověď na dotaz


Dobrý den Michale.

Váš dotaz vzbudil zajímavou diskuzi, která sice vyplodila stejný závěr, tedy že hráč, který při Stablefordu dohraje jamku, vlastně nebude potrestán, protože se trestné rány za hru na jamce, kde "zvednul" a chystá se neodevzdat výsledek:
a) vlastně nemají kde objevit,
b) podle pravidla 7-2 dohrává na rozhodnuté jamce a proto nejde o cvičení.

Naše momentální dohady a rozbory se týkají toho, jestli je správné říct, že cvičil, protože 7-2 se netýká tohoto případu při Stablefordu, nebo že Pravidlo 7-2 a formulace "jejíž výsledek je rozhodnut" se mohou vztahovat i pro formát Stableford.

Takže se určitě ještě k tomuto dotazu vrátím...

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
18.10.SotograndeAndalucia Valderrama Mas
18.10.Shanghai, TBA
25.10.Shanghai, WGC - HSBC Champions
25.10.New TaipeiSwinging Skirts LPGA Tai
25.10.Al KhaimahRas Al Khaimah, 2017 Gol
1.11.Antalya, TTurkis Airlines Open
TOPlist
Square 300 Šípková od 8. 10. 2018