Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Drop Rory McIlroy

A A A

Dobrý den pane Jone,
k turnaji HSBC z Abu Dhabí.
Na osmnácté jamce Rory McIlroy zahrál za score board (cca 15-20m) a následně bral úlevu a beztrestně dropoval, ale podle jakého pravidla?

Pravidlo 24-2a "překážení" říká: Nepohyblivá závada překáží, jestliže míč leží v závadě nebo na závadě nebo tak blízko závady, že závada překáží hráči v postoji nebo v prostoru zamýšleného švihu. ... a dále říká: Překážení ve směru hry není samo o sobě překážením ve smyslu tohoto Pravidla.

Proč tedy hráč se svolením rozhodčího vzal úlevu na kterou dle pravidel neměl nárok?
Jednalo se o překážení jen a pouze ve směru.
Nebo je toto pravidlo pro profesionální hráče jiné, jako např. pravidlo o zabořeném míči, které se pro amatéry výrazně liší.

Snad mne jen napadá, že my - amatéři score board naštěstí nepotkáme. Na druhou stranu za dvě špatné rány v řadě vlastně pro hráče nepřišel trest a návdavkem výrazné vylepšení pozice.

Děkuji za vysvětlení
S pozdravem
Honza

Odpověď na dotaz


Dobrý den Honzo.

Šlo o věc, kterou my rozhodčí taky "milujeme". Některé turnaje, převážně ty opravdu velké, amatérské i profesionální, sebou přinášejí spoustu reklamních ploch, bannerů a jiného podobného harampádí. Aby se písmenka z těchto ploch vůbec vyhřála na výsluní televizních obrazovek, trvá i hodiny, než je banner usazen tak, aby se do televize během vysílání dostal. Takže je nepatřičné, aby se s ním posléze hýbalo, aby pak zůstal špatně natočen nebo dokonce (nedej bože!) povalen v trávě. Pak se stává takzvanou Dočasně nepohyblivou závadou. V angličtině a ve zkratce T.I.O. - Temporary Immovable Obstruction.

No a v případě, že takto označená a definovaná závada (musí být uvedeno v místních pravidlech, co je a co už není TIO) překáží ve směru hry, pak má hráč nárok na beztrestnou úlevu. To se "přihodilo", nebo chete-li "podařilo" Rorymu.

Vše potřebné o dočasné nepohyblivých závadách najdete ve vydání Pravidel golfu 2012-2015 na stranách 128-130.

I já Vás, Honzo, zdravím a díky za dotaz.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019