obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úprava Hcp

A A A

Dobrý den,

Na podzim jsem se zúčastnil turnaje, který byl vypsán bez úpravy Hcp z důvodu erifikace greenů. Dále se 16 jamek hrálo z modrých odpališť.

1. Organizátoři po hře těm co se hra povedla Hcp zlepšili a těm co to nevyšlo tak nezhoršovali. Lze toto udělat?
2. A jestliže se hrálo z modrých odpališť tak nechápu jak tyto úpravy spočítali. Dle mého názoru nejsou hřiště znormovány pro muže z modrých odpališť.

Tento dotaz zasílám z důvodu, že obdobný případ se mi stal na jaře, kdy jsme si před hrou zaplatili nesoutěžní výsledek v Sokolově. Na recepci nám však zapomněli oznámit že se hraje z modrých. Z tohoto důvodu jsme pak odmítli si nechat upravit Hcp (zlepšení) zdálo se nám to nepoctivé.

S pozdravem,
Martin.

Odpověď na dotazDobrý den Martine

Nejdřív ke hře z modrých odpališť. nejsem si stoprocentně jistý, ale jsem přesvědčený, že některá hřiště mají stanovenou normu pro muže z modrých odpališť protože technicky to lze. Jiná věc je, jestli byly správně nastaveny handicapové podmínky soutěže, ve které se z modrých hrálo.

Tolik k bodu číslo dvě a teď k bodu číslo jedna. Ano, na serveru exxistuje možnost hrát turnaj tak, aby ti, kdo si handicap zlepší, měli Hcp po hře upraven, a ti, kdo by si zhoršili si ho udrží. Jedná se o podmínky, kdy se hraje pouze na zlepšení. Například po težké erifikaci greenů a jejich zapískování nebo třeba když je hřiště hodně podmáčené.

K poslednímu odstavci; jestli je hřiště v Sokolově znormováno na hru z modrých odpališť i pro muže a byly nastaveny správně podmínky soutěže, pak jste si naopak měli Hcp nechat upravit, protože jste hráli regulérní kolo...

Tak díky za dotaz a hezkou hru v roce 2012!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018