Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úprava Hcp

A A A

Dobrý den,

Na podzim jsem se zúčastnil turnaje, který byl vypsán bez úpravy Hcp z důvodu erifikace greenů. Dále se 16 jamek hrálo z modrých odpališť.

1. Organizátoři po hře těm co se hra povedla Hcp zlepšili a těm co to nevyšlo tak nezhoršovali. Lze toto udělat?
2. A jestliže se hrálo z modrých odpališť tak nechápu jak tyto úpravy spočítali. Dle mého názoru nejsou hřiště znormovány pro muže z modrých odpališť.

Tento dotaz zasílám z důvodu, že obdobný případ se mi stal na jaře, kdy jsme si před hrou zaplatili nesoutěžní výsledek v Sokolově. Na recepci nám však zapomněli oznámit že se hraje z modrých. Z tohoto důvodu jsme pak odmítli si nechat upravit Hcp (zlepšení) zdálo se nám to nepoctivé.

S pozdravem,
Martin.

Odpověď na dotaz



Dobrý den Martine

Nejdřív ke hře z modrých odpališť. nejsem si stoprocentně jistý, ale jsem přesvědčený, že některá hřiště mají stanovenou normu pro muže z modrých odpališť protože technicky to lze. Jiná věc je, jestli byly správně nastaveny handicapové podmínky soutěže, ve které se z modrých hrálo.

Tolik k bodu číslo dvě a teď k bodu číslo jedna. Ano, na serveru exxistuje možnost hrát turnaj tak, aby ti, kdo si handicap zlepší, měli Hcp po hře upraven, a ti, kdo by si zhoršili si ho udrží. Jedná se o podmínky, kdy se hraje pouze na zlepšení. Například po težké erifikaci greenů a jejich zapískování nebo třeba když je hřiště hodně podmáčené.

K poslednímu odstavci; jestli je hřiště v Sokolově znormováno na hru z modrých odpališť i pro muže a byly nastaveny správně podmínky soutěže, pak jste si naopak měli Hcp nechat upravit, protože jste hráli regulérní kolo...

Tak díky za dotaz a hezkou hru v roce 2012!




Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019