Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

vyloučení z turnaje

A A A

Dobrý den pane Jone,
rád bych se Vás zeptal na jednu situaci, která se mi nedávno stala. Přiznám se, že nevím jestli jí řeší pravidla golfu, osobně jsem to nenašel, ale nevím kam jinam se obrátit. Tak tedy;

Přihlásil jsem se na otevřený turnaj, klasicky přes ČGF. Dostavil jsem se na místo konání včas a na místě jsem zjistil, že nejsem zařazen do startovky. Po dotazu u organizátora, jsem zjistil, že mě tento z tohoto turnaje vyřadil. Důvodem bylo to, že jsem také zřizovatelem jedné golfové túry (což je pravda) a má účast na jiných je prý velmi neetická a neobvyklá. Nevím jesti má promotér turnaje možnost vyřadit kohokoli na základě těchto důvodů (bez porušení jakýchkoli golfových pravidel) z účasti na otevřených turnajích. Pokud by tomu tak opravdu bylo, mohl bych se zúčastňovat pouze turnajů, které organizuji a to mi nepřijde příliš logické. Má otázka tedy zní, má promotér možnost vyřadit z turnaje kohokoli, bez udání závažného důvodu, či porušení pravidel?

Děkuji za Vaši odpověď
Petr Suchan

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře...
popisujete velice zvláštní situaci, jen co je pravda...

Pokus jste splňoval podmínky otevřené soutěže, pak Vás měl organizátor do soutěže pustit. Na druhou stranu asi se těžko budete kvlůli tomu soudit a jiné řešení není nasnadě. Pravidla na toto skutečně nepamatují a ani v budoucnosti pamatovat (podle mne!) nebudou...
Také je pravda, že soutěže bývají vypsány s dodatkem, že o konečném přijetí so soutěže rozhoduje soutěžní výbor. A ten pak nikomu nic zdůvodňovat (technicky vzato) nemusí. Pořád to celé je ale o mezilidských vztazích a jakémsi možném vyrovánvání účtů.
Třeba to je také známka toho, že svoje turnaje děláte dobře. Přeloženo do češtiny - může to být závist...

No nic, opouštím zvláštní téma a do roku 2012 rovné a dlouhé a hlavně zdraví Petře!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019