Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Změny pravidel

A A A

Dobrý den,
od 2012 budou platit nová pravidla. Jako odborníkovi je nějaká změna pravidel co se Vám nelíbí nebo co Vám chybí?
Samozřejmě pravidla platí tak jak jsou, ale ptám se na lidský názor.
Děkuji

Odpověď na dotaz


Dobrý den.
Trochu jste mi v závěru dotazu pomohl - platí tak, jak jsou napsaná...

Měl jsem problém (a stejně to cítili i někteří kolegové na Ladies European Tour i na European Tour) s novou výjimkou u Pravidla 18-2, která říká:
Výjimka: Jestliže je známo nebo prakticky jisto, že to nebyl hráč, kdo zapříčinil, že se míč pohnul, Pravidlo 18-2b se neuplatní.
Když jsem pak ale musel dát trestné rány Adamovi Studenému a Marku Brownovi, uvědomil jsem si, že je dobře, že od příštího roku tihle dva nebudou trestáni. Vždyť jen položili putter na green a než stačili odehrát, jejich míče se díky kombinaci vysoké rychlosti greenů, sklonu a větru pohnuly.
V české edici Dalibor Procházka přeformuloval pojem Hráč ve hře na rány na pojem Soutěžící. pro začátek to bude možná zmatek, ale z hlediska češtiny jsem naprosto nadšený a věřím, že to vleze pod kůži jak rozhodčím tak hlavně hráčům velice rychle a přirozeně.
Jsem moc rád tomu, že se uvolnil přísný status v otázce Hole-in-one. Konečně atraktivní ceny, které pomáhají naplnit hřiště při různých turnajích a vydělávají tak peníze jak promotérům, tak i majitelům a provozovatelům hřišť, nebudou lámat vaz amatérským golfistům, kteří stejně při příchodu na jamku, za kterou stojí Audi A6 v plné parádě, většinou samou nervozitou ani netrefí green...
Když už jsme u amatérského statusu, pak skvělou zprávou je i možnost pro amatéry za určitých podmínek získat podporu k pokrytí nákladů na živobytí.

Dalo by se možná psát ještě hodinu. Takže radši končím. To jsou asi tak nejdůležitější postřehy.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019