Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Výběr místa pro drop II.

A A A

Dobrý den pane Jone,
reaguji na Vaši odpověď k jamce č. 7 v Pardubicích.

Ve Vaši odpovědi "Buď hrajete ve vodní překážce míč jak leží, nebo jdete s trestnou ven. Při Vámi popsaném postupu by hráč dostal dvě trestné za hru z nesprávného místa..." mne zarazilo, proč neprohlásit míč za nehratelný (je-li to ve vodě možné) a nedropovat dozadu po spojnici bez ohledu na vodu. Nebo ve vodě nelze zvolit jako důvod dropu a postup podle jiného pravidla než o VP?

Napadá mne v této souvislosti varianta, kdy míč je skutečně v nehratelné poloze (ne ve VP), půjdu zpět a vstoupím do suché VP (první či jediné hratelné místo) - mohu zde míč dropovat, když tato VP nebyla příčinou dropu?

Děkuji za Vaše odpovědi
Honza

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.
V Pravidle 28 je jasně a krásně stručně uvedeno, že neexistuje nehratelný míč ve vodní překážce.

Tolik k první části otázky. V té druhé se ptáte, jestli můžete dropnout nehratelný míč do vodní překážky. Aby bylo všem jasno: míč leží pod stromem mezi kořeny a je nehratelný. Všude okolo je vysoký rough, samá nepříjemná pozice. Hráč zjistí, že pokud zvolí možnost 28b (půjde po spojnici jamka - nehratelná poloha míče - jakkoliv dozadu), může se dostat až do vodní překážky, ve které ustoupila voda, takže část břehu je suchá a je to rozhodně lepší místo pro drop, než kdekoliv jinde. Ano, hráč smí dropnout nehratelný míč na takové místo a hrát jej následně z překážky, jen nesmí porušit Pravidlo 13-4.

Nemáte za co, já díky za dotaz Honzo.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019