Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rozpůlený míček

A A A

Dobrý den,
zřejmě kombinace chladného počasí a nekvalitního míče mi způsobila následující situace.

1. míč je na greenu, je čistý a spolehlivě mimo dosah případného trefení spoluhráčem při jeho puttu. Proto se (já lenoch) k němu neohýbám a nechávám ho ležet. Přijde řada na můj úder, při úderu slyším divný zvuk a po zastavení míče markuju, zvedám a zjišťuju, že míč má prasklinu. Předpokládám, že za svou předchozí lenost mám "trest" a prasklý míč můžu nahradit až v jeho současné pozici, nikoliv předchozí úder "vrátit". Je to tak?

2. O chvíli později dalším míčem stejné značky odehrávám z fairwaye úder do greenu (tedy rád bych...), po odpálení vidím místo jednoho předpokládaného letícího předmětu předměty dva (a jsem střízliv ). Míč se rozpadl na dvě části, které dopadly obě zhruba ve stejném směru, ale nějakých 10m od sebe. Prasklina není zcela souměrná, ale ani při mé maximální snaze nelze určit, která část rozpadlého míče je větší. Asi to nebylo zcela podle pravidel, ale volím beztrestný drop novým míčem na polovině vzdálenosti mezi oběma kusy původního míče.

V této hře v podstatě nešlo o nic, byla "jen tak", ale zajímaly by mě pravidlově správné postupy v těchto situacích

Děkuji
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle
Všechno se točí okolo Pravidla 5-3. Míč nezpůsobilý ke hře.

1) Ano, bohužel ho budete nahrazovat až poté, co jste zjistil, že je poškozený a nezpůsobilý ke hře. Takže ránu opakovat v tomhle případě nebudete, protože se míč nerozpadnul následkem úderu. To případ druhý je jiná věc...

2) Tady už na beztrestné opakování rány nárok máte. Jenže ta nová rána se hraje beztrestně z místa, odkud jste zahrál ránu poslední, po které se míč rozpadnul. takže pokud byste postupoval stejně i při turnaji (drop mezi půlkami míče), pak byste měl stoprocentně dvě trestné za hru z nesprávného místa a možná i DQ za získání významné výhody...

Pavle díky za dotazy a pořiďte si lepší míče! ;o)
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019