Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pravidlo 12

A A A

Dobrý den pane Jone,
mám dotaz k pravidlu 12, které možná mnohé znejistí.

Citace: "V pravidle 12 jsou podrobně rozebrány způsoby, jakými hráč může hledat svůj míč a jaké jsou důsledky případného pohnutí míče při tomto hledání v závislosti na situaci. Nejpodstatnější je přitom možnost hledat v písku kdekoli na hřišti (tedy nejenom v bankru) bez obav z trestu před případným pohnutím míčem. Naopak v případě hledání pod volnými přírodními předměty bude hráč penalizován za pohnutí míčem i v překážce."
Dle výše uvedeného - hledá-li hráč míč ve vodní (např. suché překážce) - nesmí míčem při hledání pohnout. Pohne-li co následuje - má trestnou ránu, sbírá míč, dropuje vně překážky, další +1? Takto snad pravidlo nelze chápat.
Nebo pohne míčem +1 a může hrát z místa či dropovat, ale stále s jednou trestnou.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den
Honza

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.
Pravidlo 12-1b nového vydání Pravidel se odvolává na Pravidlo 18-2a pokud hráč pohne míčem v překážce při hledání míče přikrytého volnými přírodními předměty. To znamená, že hráč skutečně obdrží jednu trestnou ránu za pohnutí míčem v klidu ve hře. pokud míč normálně vidí a zvedne ho (nehledá), aby šel dropovat mimo vodu, logicky trest nedostane.
Pokud pak půjde dropovat mimo vodní překážku, připočítá si další jednu navíc, protože jde o braní úlevy od vodní překážky pdole Pravidla 26-1.

Honzo pěkný den i Vám.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019