Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Etiketa a místní pravidla

A A A

Dobrý den,
děkuji moc za Váš čas, který věnujete mému, asi hloupému, dotazu. Na skórkartě jsou dvě sekce - Etiketa, obsahující výzvy typu: Neprovádějte cvičné švihy na odpalištích! Uhrabávejte písek v bankrech!Vracejte vyseknuté řízky na fervejích! .... a sekce Pravidla specifikující místní hranice hřiště, překážky a závady. Pod tím vším je napsáno: Trest za porušení místních pravidel, 2 trestné rány. Můj dotaz je: trest dvou ran se vztahuje i na etiketu? Konkrétně jde o cvičné švihy na odpališti bez dotyku země eventuálně na neuhrabaný bunkr. Není sekce Etiketa v tomto případě spíš matoucí a nemělo by to být celé dané jako Místní pravidla?

Děkuji mnohokrát.
Pavel Rotter

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.
Pokud by se to celé jamnovalo Místní pravidla a byla tam i Etiketa, tak je to proti Pravidlům. Protože za porušení etikety (vážné) připouštějí Pravidla DQ ale nedávají trestné rány. Takže se trestné etikety netýkají.

Já díky za dotaz Pavle! Hezkou hru.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019