Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Je míč v outu?

A A A

Zdravím Vás srdečně Michaeli a prosím o zodpovězení následujícího dotazu:

Na jamkách s vnitřním outem bývá tento out ukončen dvěma bílými kolíky.
1. Musí tam ty dva kolíky vždy být?
2. Pokud ano, určuje konec outu jejich spojnice?
3. Ke kterému z těchto dvou se určuje spojnice hranice outu s předposledním bílým kolíkem?

A teď příklad z praxe:
Vezměme Mladoboleslavskou j.č.11, kde po drivu s pěkným větrem zleva může míč překročit outové kolíky, ale skončit až u greenu j.č.16.
V kolmém průmětu na směr druhé části fairwaye j.č.11 je míček ve hře, protože by se do stejné polohy mohl dostat i druhou ranou z cca 150 m, aniž outové kolíky překročil. Je tedy ve hře nebo ne?
děkuji
Milan V

Odpověď na dotaz


Milane dobrý den.
Jdeme na to:
1) Nemusí, ukončení autu může značit pouze spojnice dvou posledních kolíků z "normální řady" a pak vede v prodloužení do ztracena za poslední kolík
2) Pokud je na konci autu "dvoukolík" (pracovní název rozhodčích), což v praxi znamená, že jsou tam dva kolíky mnohem blíž u sebe, než jsou v "normální řadě" předtím, pak tento "dvoukolík" naznačuje, že aut končí a kam směřuje spojnice do ztracena tvořená temito dvěma kolíky umístěnými blíž u sebe
3) Dobrá otázka - aut bývá takto "ohnut" nebo "zalomen" z předcházející linie a to vždy tak, že zakončení autu nesmí zavřít do autu například zbytek jamky - takže v MB na devítce je namířen doprava na DR (aby nebyl v autu green devítky), na jedenáctce pak doprava na green šestnáctky, aby nebyl v autu green jedenáctky.

MB 11.jamka: aut běží souběžně s jamkou a na konci zahne doprava. jestliže míč přeletí toto území a leží až za ním u greenu šestnáctky a spojnici posledních dvou kolíků nechal "za sebou", pak je ve hře.
Jen drobnou připomínku pro ty, kdo se neorientují ve věcech souisejících s autem; míč, pokud přeletí aut a zůstane ležet za ním, je ve hře. Důležité je, kde zůstane ležet v klidu.

Milane já děkuji za Váš dotaz.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019