Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč ve vodní překážce

A A A

Vážený pane Jon,
Děkuji Vám za přínosnou poradnu pro zlepšení orientace v "jednoduchosti" golfových pravidel a mám následující dotaz:
Míč leží ve vyšší trávě ve vodní překážce a je odtud hratelný.
Pokud tomu rozumím dobře, tak se při přípravě na ránu, ani při vlastním nápřahu nesmím dotknout holí ničeho v překážce. Kontakt hole, zde se zmíněnou vyšší trávou, je možný teprve při provádění vlastního švihu.
Předem děkuji za odpověď a jsem s přátelským pozdravem
Vlastimil

Odpověď na dotazDobrý večer Vlastimile

V první řadě mě nesmírně těší, že vnímáte poradnu jako přínos. To je její základní poslání a pokud ho plní, pak cítím, že má ze své podstaty smysl.

A teď k Vašemu dotazu; v Pravidle 13-4, které pojednává o zakázaných úkonech v překážkách, je napsáno, že se hráč nesmí dotknout holí ani rukou půdy nebo vody ve vodní překážce a také že se nesmí dotknout volného přírodního předmětu, který v překážce leží nebo se jí dotýká. Tady jsou vyjmenovány zakázané akce a v nich, jak je patrné, není nic, co by zakazovalo dotknout se například vyšší trávy.

Poznámka u Pravidla 13-4 na straně 72 českého vydání říká: Hráč se smí kdykoli, a to i při založení za míč nebo při nápřahu k úderu, dotknout holí i jinak jakékoli závady, konstrukce prohlášené Soutěžním výborem za nedílnou součást hřiště nebo trávy, křoví, stromu nebo jiné rostoucí rostliny.To v překladu znamená, že hráč se smí před samotným prováděním nápřahu a úderu dotknout vysoké trávy.

Jsem rád, že jsem Vám mohl pomoci.
Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019