Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

mobilni telefon II

A A A

zdravim, po preceteni posledni varky dotazu a odpovedi me prekvalipa odpoved na ten mobilni telefon. jednak pochybuji ze nekdo zjisti pomoci aplikace o stavu pocasi aktualni teplotu v konretnim miste na hristi. dale me zarazilo jak nekolikrat zduraznujete pojem "elektronicke pomucky" a podobne. skoro to navozuje dojem, ze mechanicke ci na fyzikalnich vlastnostech zalozene pomucky jsou povolene (na mereni vzdalenosti, teploty, mechanicky krokomer a podobne). jsou ci nejsou? a posledni dotaz - kdosi mi rikal, ze na svazovem turnaji rozhodci prelepoval hracum displej na elektronickem voziku. je to tak? a duvod? napada me teplomer...?. diky za odpovedi a vas cas.
jan

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jane.
Začneme Pravidlem 14-3. Umělé pomůcky, neobvyklá výstroj a nezvyklé použití výstroje . To Vám dá zapravdu v tom, že nemluví jen o elektronických pomůckách ale umělých pomůckách obecně. takže rozhodující bude, zda hráč získá pomocí takového postupu zakázanou informaci. Nová Pravidla přinášejí podrobnější kvalifikaci těchto "předmětů".
Ad vozík: ano, ke možné, že na turnaji ČGF tak rozhodčí postupoval. Konec konců i na turnajích PGA tak postupujeme. Rozhodnutí 14-3/16 zakazuje hráči využívat infomace, které mu takové zařízení může poskytovat, a které se týkají například:
- informací získaných během minulých kol nebo kola současného
- informací vedoucí k efektivní kalkulaci vzdáleností mezi dvěma body (napříkald práce se sklonem, určení síly větru, směru větru, teploty a zjišťování dalších přírodních faktorů

Nepřelepený displej se stal osudným i hráči při Grand Finále letošího ročníku Pilsner Urquell Czech PGA Tour.
Já díky za dotaz!
Pozor na displeje i další umělé pomůcky a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019