Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Počítání výsledků turnaje

A A A

Dobrý den,
pane Jone, mám (zase už já) všetečný dotaz. Jak se určuje pořadí v turnaji? Hraje na na stejbly, hráčí mají stejně bodů, dokonce i stejný poměr mezi jednotlivými devítkami, etdy třeba na první devítce třeba 17 a na druhé třeba 19. Myslel jsem si, že při takovéto rovnosti je pak výše ten hráč s nižším hracím hcp (že se jako na daný počet bodů více nadře), ale jak jsem zjistil, tak není. Není to ani o tom, zda jde o hráčku nebo hráče? Pak jsem tedy v konci s představivostí? Můžete mi to, prosím, blíže objasnit? (viz např.výsledková lisitna 30.10.2011,Liberec, Machnínský kapřík. nejde o to pořadí kvůli cenám, nic se nevyhrává, ale prostě jen nechápu ten systém výpočtu druhý versus třetí a čtvrtý versus pátý, připadají mi kontradiktorní???)

Děkuji za objasnění.
Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

Za "starých dobrých časů" se stablefordové turnaje hrály skutečně podle Vámi popsaného systému. Pokud dva hráči dosáhli identického výsledku, pak ten, kdo se na svůj víc "nadřel", tedy hráč s nižším Hcp, taky vyhrál. Ale už několik let platí stejné pravidlo jako pro tutnaj na rány i pro stablefordové turnaje. Tedy v takovém případě (dejme tomu, že hrajeme na osmnáct jamek) vítězí ten hráč, který dosáhne lepšího výsledku na druhé devítce, pokud toto kritérium nerozhodne, pak se bude rozhodovat na posledních 6, na 3 nebo poslední jamce.
Organizátor turnaje má ale stále možnost v podmínkách soutěže nastavit "starý systém" a pak bude pořadí zase sestaveno vůči Hcp hráčů.

Petře snad to pomohlo...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019