Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ležící autový kolík

A A A

Chtěl bych se Vás zeptat na posouzení této situace: Míč skončil na kraji hřiště. Nejblžší autový kolík nebyl zapíchnutý v zemi, ale ležel natočený ve směru do hřiště. Pokud by se brala jako rozhodující spojnice dvou nejbližších zabodnutých autových kolíků, byl by míč ve hřišti. Kdyby se bral v úvahu i ten ležící autový kolík a jeho spodek (špička pro zapíchnutí), tak by byl míč ve hřišti. Pokud by se řešila jakákoliv část tohoto ležícího kolíku, míč by byl v autu. Sice nikoliv na 100%, ale velmi pravděpodobně se mi podařilo najít díru, ze které byl kolík vytažen. Kdyby v ní kolík byl, míč by opět ležel v autu. Jaký je správný postup v tomto případě?

A doplňující dotaz, pokud by se nejednalo o kolík autový, ale jakýkoliv jiný, bylo by řešení totožné? Mám na mysli situaci, kdy by například žlutá i červená voda v dotyčném místě byla suchá a tedy bez jasné hranice vodní plochy.

Moc děkuju za vysvětlení
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle

Existuje Rozhodnutí, které se touto situací zabývá. Jde o Rozhodnutí 33-2a/19. Pro odpověď na Vaši otázku je ale veledůležitý následující fakt: v této situaci hráč musí přivolat člena Soutěžního výboru, který situaci musí řešit = nesmí ji řešit hráč(i) sám(sami) a to včetně zapíchnutí autového kolíku (který je považován za pevně umístěný) zpět!

Jen v krátkosti, abych právě nedával hráčům návod, jak Soutěžní výbor obcházet, okomentuji, co se bude dít;
Soutěžní výbor bude zjišťovat všechny okolnosti - kde má kolík správně být, kdo s ním eventuálně pohnul ale hlavně kolik hráčů z této oblasti odehrálo a za jakých podmínek.

Ad vodní překážky. Tady je to jinak. Pokud byl kolík označující vodní překážku (nebo podélnou vodní překážku) vytažen, pak může být vrácen, protože jde o pohyblivou závadu. Tedy - pokud nějaký chytrák do místních pravidel nenapíše, že tyto kolíky jsou nepohyblivé závady... Ale může se stát, že milý kolík, protože se někdo vzteky zbláznil, plave na rybníčku. Míč leží mezi kolíky na suchu a kdyby tam ten plovoucí býval byl, pak by byl v překážce. Takhle ale v překážce není, protože se stále bere v úvahu spojnice sousedních kolíků.

Pavle já díky za otázku!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019