Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úleva od modrých stromků

A A A

Dobrý den Michaeli,

v Mladé Boleslavi je spousta modrých stromečků, a je zajímavé vidět jak jsou hráči kreativní při povolené úlevě :-).
Například j.č. 5 na levé straně od firwaye dopadne míč doprostřed čtverce mezi 4 stromky( dva vpředu, dva vzadu). Nejbližší místo úlevy od prvního je směrem doleva, kde vadí druhý. A nejbližší místo od druhého je zase ve směru, kde opět vadí ten první. Dozadu jít nemůžu, tam zase vadí třetí a čtvrtý. Tak tedy půjdu od prvního směrem k fairwai a tam už nevadí žádný, ale není to nejbližší místo od původně prvního stromku.
(Phill Mickelson je v tom odborník, věřím, že by dropoval na fairwaiy)

Co na to Vy?
díky Milan V

Odpověď na dotaz


Milane a já na to: špatně...

Nejdřív najdete regulérní místo úlevy od "vašeho" stromku. Dropnete a pak budete řešit eventuální překážení dalšího stromku. Dropnete další stromek a pokud bude překážet znovu ten první, pak "spojíte" oblast prvního dropovaného stromku a druhého dropovaného stromku do jedné oblasti a budete od ní hledat místo nejbližší úlevy jako od celku.
V popsaném postupu šlo o hru z nesprávného místa, tedy Pravidlo 20-7 c. Hra na rány - pokud jste hráli na rány - i Stableford (na jamky by to bylo Pravidlo 20-7 b. Hra na jamky). Možná, že by se tady dalo při hře na rány uvažovat i o získání neoprávněné výhody za DQ...

Tak pozor na nejbližší místa úlevy a postupy! Hezkou hru Milane.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019