Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nove pravidla - bunker

A A A

Dobry den,

rozumiem tomu spravne, ze ak uhrabem bunker pred odohranim lopty, tak to nebude brane ako testovanie prekazky?

Samozrejme, nesmiem tym vylepsit postoj, polohu lopty ani drahu uderu. A rovnako predpokladam, ze v bunkri budu musiet byt nejake evidentne stopy vyzadujuce uhrabanie a nemozem si len tak hrabnut, lebo sa mi zda, ze je tam drobna nerovnost.

Pride mi to take divne, lebo ked sa nahodou dotknem palicou piesku a nic z tej informacie nemam, tak mam dve trestne a to moze byt aj 5 metrov od lopty... Ale asi to ma aj nejaku logiku, lebo ked hraci zaujimaju postoj pri lopte a trochu sa nohami beztrestne "zavrtavaju", tak tym otestuju piesok lepsie a blizsie pri lopte ako akymkolvek hrabanim.

Dakujem,
Peto

Odpověď na dotaz


Ne Peťo, není to dobře pochopeno.

Nejlépe to, jak je změna míněna, vystihne letošní exces kedíka Joshe Whitehouse při Strokeplay Championship PGAC v Karlových Varech. Na devítce ležel míč Joshe ve stejném bunkeru jako míč Lea Astla. Zatímco Leo odehrál míč z bunkeru, Josh se pohyboval nahoře u greenu a připravoval se na svoji ránu. Bohužel se mu tak nepodařilo včas zpozorovat a zastavit svého kedíka, který šel uhrabat stopy po Leovi. Když mi hráči to, co se stalo, vysvětlovali, bylo jasné, že pracovitý kedík chtěl pomoci Leovi, který kedika neměl. Šlo tedy o péči o hřiště (etiketa) a rozhodně nikoliv v prvním plánu zjišťovat, kolik je kde písku nebo jakou má konzistenci. Takže podle nových Pravidel bych už Joshovi trestné nedal, nicméně bych požádal kedíka, aby příště počkal, protože ještě stále platí, že hráč nic testovat nesmí a bylo by zbytečné, aby se takovému podezření někdo vystavoval.

Peťo důležité bude, aby bylo evidentní a jasné, že šlo o čin vykonaný mimoděk ve snaze dodržovat etiketu.
Upozorňuji na to, že se v tomto dotazu řeší Pravidla platná od 1.1.2012!!!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019