Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Mobilní telefon

A A A

Dobrý den

měli jsme na malém turnájku .. takovou zajímavou situaci. Celý flight před odehrání myslím že jamky č.6 se podíval do mého telefonu jak to vypadá s aktuálním stavem počasí ( weatherpro ) protože se na nás táhly nepříjemné mraky. Jeden z rozhodčích nás koukal. Po zjištění stavu jsme všichni odehráli 1 ránu a po odchodu k nám přijel rozhodčí s tím, to je na DSQ že používáme mobil.

Něřešil jsem to .. ale po dojití ( samo nás to trochu vykolejilo ... ) jsme argumentovali, že nejen že hřiště to nemá v Místních pravidlech ( myslím tím zákaz použití mobilního telefonu ).. ale především nešlo o porušení žádného měření .. a šlo spíš o to jít dál, či to radši zabalit.

Jak je to tedy s použitím předpovědi počasí ... lze to identifikovat jako zvýhodnění hráče ? .. a obecně v případě, že bych odpověd na důležitou SMS ( ted myslím mých dětí .. to samozřejmě nikoho nezajímá .. ale mě jo :) ) ... je to porušení pravidel ?

Petr Kolář - moc děkuji
PS: samozřejmě déšt nás obešel :))

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.
Jak už to tak bývá, máme tady hned několik "kauziček" v jednom dotazu pěkně namíchaných dohromady. Tak jdeme na věc:

1) elektronické pomůcky jsou GENERELNĚ ZAKÁZÁNY, místní pravidla je mohou povolovat. Takže pokud není v místních pravidlech napsáno je povoleno používat..., pak je vždy zakázáno.

2) odpovídat na důležitou smsku je beztrestné, protože DQ za použití elektronických přístrojů přichází tehdy, jestliže hráč vyrušuje ostatní nebo pokud něco měří.

3) pokud jste se dozvěděl při sledování počasí na displeji mobilu aktuální teplotu, pak jste byli DQ oprávněně, a to podle Rozhodnutí 14-3/16, protože hráč nesmí elektronicky zjišťovat ani teplotu.

Věřím, že je to pro Vás překvapující zjištění, ale věřte, že nejste sám. Snad jenom ještě jednu věc - vypadá to, že Vás rozhodčí diskvalifikoval tak trochu "pudově" - vyplývá mi to z Vašeho vykreslení situace.
Tak příště pozor na to, jaké informace z telefonu dolujete! A hezkou hru bez pomůcek, tedy aspoň těch elektornických když nejsou povoleny.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019