Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Putt & Žížala

A A A

Dobrý den,
měl bych takový úsměvný dotaz. Asi před týdnem se mi přihodila na greenu tato situace: míček po přihrávce leží asi metr od jamky, přijdu blíž, omarkuji, zvednu míč, zkoumám budoucí dráhu patu a zjišťuji, že cca 10cm před míčkem trčí z greenu macatá žížala (částečně je v zemi, částečně leží na povrchu), ale prokazatelně je mrtvá (z jedné strany je oschlá a nehýbe se), což znamená, že asi jen tak neodleze. Ale protože je macatá, tak pravděpodobně výrazně ovlivní dráhu mého patu. Dotaz zní - mohu mrtvolu z greenu vypreparovat bez následků? PS: Ostatně udělal jsem to, ale vytáhl jsem s ní i kus trávy, takže tam zas pak byl kráter a putt jsem kvůli tomu těsně minul :(.

Díky za odpověď.
Ondřej B.

Odpověď na dotaz


Ondřeji to jsou mi věci...!

Nejdřív musím férově říct, že mě mrzí, že Váš míček nepřistál v nějaké lepší pozici. Pak také evidentně zrovna ten den nesekali greeny...

Budeme muset nakouknout do Definic a poradit se s Rozhodnutími. Mrtvá žížala je ve shodě s Rozhodnutím 23/6 a 23/6.5 volný přírodní předmět. Ovšem pozor! Musíme si připomenout celou Definici:
Volné přírodní předměty (Loose Impediments)
"Volné přírodní předměty" jsou přírodní předměty jako
• kameny, listy, snítky, větve a podobně,
• trus,
• červi, žížaly, hmyz a podobně, jejich zbytky a hromádky jimi způsobené,
pokud nejsou:
• upevněné nebo přirostlé,
pevně zapuštěné v zemi, nebo
• ulpívající na míči.
Písek a volná zemina jsou volné přírodní předměty pouze na jamkovišti, ale nikde jinde. Sníh a přírodní led kromě jinovatky jsou podle volby hráče buď náhodná voda, nebo volný přírodní předmět.
Rosa a jinovatka nejsou volné přírodní předměty.


Volný přírodní předmět musí být prostě skutečně volný. Ve Vašem případě se o volný přírodní předmět nejednalo, byla to kalsická ukázka toho, jak golf umí být ke svým uživatelům krutý...

Ondřeji díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019