Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Blízká voda a větev

A A A

Dobrý den,
rád bych si ujasnil situaci, kdy mi míček na docela dlouhém 3 paru po ráně z týčka přejel green a skončil za ním cca 10cm od hranice vodní překážky. Když bylo třeba pak hrát zpátky na green, z této vodní překážky trčela nějaká větev a vadila mi v provedení úderu (byla hned za míčkem). Lze v tomto případě větev odstranit coby volný přírodní předmět, když můj míč je v tu chvíli mimo vodní překážku a nebo s větví nesmím hýbat, protože svou částí leží právě ve vodě a jen z ní nešikovně trčí ještě i mimo překážku a zrovna do mého úderu?

Díky za odpověď i obecně za poradnu jako takovou
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý večer.
Jen na začátek řekněme (i když to z textu je čitelné), že větev byla ulomená, tedy volný přírodní předmět. Pak ji teprve můžete "odstraňovat". No a pokud míč leží mimo vodní překážku, pak můžete beztrestně odstranit volný přírodní předmět, který v překážce leží. O tom mluví (byť inverzně) Pravidlo 13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony v písmenku c), kde se zakazuje hýbat nebo se dotýkat volného přírodního předmětu ležícího ve stejné překážce jako míč.

Pavle díky za dotaz i pochvalu!Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019