Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nehratelný míček

A A A

Dobrý den,
při sledování posledního turnaje PGA Jaromír Bosák povídal perličku o budoucím vítězi Kevinu Na, že má na svém kontě nejvyšší počet ran na jedné jamce. Stalo se to tak, že zahrál z odpaliště do lesa a jediná možná cesta ven byla postupně míček vystřílet mnoha ranami (myslím celkem 16).

Můj dotaz zní, nebylo by lepší prohlásit miček za nehratelný a vrátit se znovu na odpaliště?
Když jsem o tom přemýšlel, tak mě napadlo, že kdybych sám odehrál míček do lesa, tak bych určitě zahrál provizi, s tím, že míček nemusím najít. Můžu v případě, že se míček v lese opravdu najde, prohlásit ho za nehratelný a provizi brát, abych se nemusel vracet, jako 3.ránu z odpaliště?

Prima rubrika, děkuji za odpověď
Jarda

Odpověď na dotaz


Jardo dobrý den.
Pravidlo 27-2. Provizorní míč Vám v případě, že je Váš původní míč možná ztracený mimo vodní překážku nebo je možná mimo hřiště, umožňuje odehrát míč provizorní.

Pokud je původní míč nehratelný, pak v souladu s Pravidlem Pravidlo 28 | Nehratelný míč můžete zahrát s jednou trestnou novou ránu z místa, ketré je co nejblíže místu odkud byla hrána rána poslední. Pokud jste poslední ránu hrál z odpaliště, pak můžete natýčkovat. To najdete v Pravidle 20-5. Hraní další rány z místa, odkud byla hrána předchozí rána .

No a závěrem důrazně upozorňuji, že pokud najdete původní míč v nehratelné pozici, zatímco provize je uprostředka fairwaye sto metrů od greenu, pak provizi strčíte do bagu. Není možné v takovém případě pokračovat provizorním míčem - máte míč původní.

Díky za dotaz Jardo!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019