Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Etiketa - ktery caddy vytahuje vlajku ?

A A A

Zdravim!

Nejde o dotaz k pravidlum, ale k etikete.
Jako caddy na Seniour Tour (Casa Serena)jsem narazil na problem ne s pravidly - ale s etiketou, konkretne jak se urcuje, ktery caddy vytahuje vlajku, a ktery ji vraci do jamky... Ja se domnival ze vlajku ma vytahovat caddy toho hrace, ktery je nejblize jamce = bude asi patovat jako posledni. Kolega caddy se mne snazil presvedcit o zcela opeacnem postupu - vlajku taha ten kdo hraje prvni, protoze pokud by to neudelal mel by problem. Nebo ma vlajku vytahnou hrac a predat ji caddymu (obcas neni jasne, jestli se nedohodnou na jinem nez predpokladanem poradi dohrani) ? Vysledkem nejasnosti byl mensi zmatek, ktery neprispel k pohode ve flightu. Muzete mi prosim, poradit doporuceny postup?

Michal Husak

Odpověď na dotaz


Michael dobrý den.
Zbtečně si děláte starosti tam, kde žádné nejsou. Ani etiketa ani pravidla neurčují kdo a v jakém pořadí tahá vlajku z jamky. Jenom existují takové nepsané efektivní postupy. Pokud si hráč nechává (na profitúře) obsloužit vlajku, jde ji obsluhovat jeho caddy. protože když něco pokazí, bude to "doma". Když obsluha vlajky nebude potřeba (všichni jsou blízko), vytáhne ji ten, kdo první dorazí na green. Vlajku tito hráči velice často nepokládají, aby nebylo poškozeno okolí jamky nebo green nebo okolí greenu. Proto si ji kedíci postupně předávají, až ji nosič posledního dokončujícího hráče vrátí do jamky...

Stačí takhle Michale? Tak se těším na příští casu Serenu!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019