Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dutý strom

A A A

Dobrý den,
Stala se mi taková situace. Šilheřovice, parkové hřiště, plno stromů, jamka č.10 a vedle greenu starý dutý strom. Druhá ne úplně povedená rána, míč dopadl před tento strom a po odrazu skončil v jeho dutině. Jelikož se jedná o starý vzrostlý strom (a míč skončil zcela jistě uvnitř), tak jsem další ránu s jednou trestnou zahrál od tohoto stromu. Postupoval jsem správně, nebo jsem se měl vrátit a tam s trestnou hrát z původního místa? Tato situace se mi nestala na turnaji, jen mne zajímá další postup když vím kde míč skončil a přesto je ztracen.
Děkuji
Radim

Odpověď na dotaz


Radime dobrý den.

Váš míč nebyl ztracen, ale byl nehratelný. Tedy za předpokladu, že opravdu skončil v tom dutém stromě. Jestli byla jakákoliv pochybnost a mohl být ztracený mimo strom, pak by byl ztracený a musel byste se vrátit na původní místo.

Váš míč byl nehratelný podle Pravidla 28. Pak jste tedy měl s jednou trestou nárok na úlevu do dvou holí od místa, kde je míč nehratelný (nebo jeho svislého průmětu na zemský povrch) ne blž jamce, nebo na spojnici jamka - místo, kde míč leží jako nehratelný (nebo jeho svislého průmětu na zemský povrch) nebo jste mohl hrát z původního místa.

Jestliže tedy byl míč "ve stromu dutině", jestliže jste s jednou trestnou dropnul míč na blíž jamce a do vzdálenosti dvou holí od jeho polohy pak jste postupoval správně. Hezkou hru Radime!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019