Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Na velikosti záleží

A A A

Dobrý den. Prosím o osvětlení některých otázek.Na kolika jamkovém hřišti lze uspořádat mezinárodní turnaj? Kolik jamek by mohlo mít hřiště o výměře cca 50-60 ha? V případě uspořádání turnaje na takovém hřišti, kolik hráčů by teoreticky mohlo hrát naráz? A poslední dotaz, jaká návštěvnost, podle zkušenosti, by na takovém "malém" turnaji mohla být? Děkuji a přeji příjemný den. Václav Brodík

Odpověď na dotazDobrý den

Pane Brodíku Váš dotaz do této sekce úplně nepatří, ale i tak se pokusím odpovědět a budeme se držet třeba turnajů profesionálních;
Mezinárodní turnaje se zcela určitě hodí na osmnáctijamková hřiště a to je ještě docela rozhodujícím faktorem délka, design a třeba také zázemí takového hřiště. Musíte ubytovat, přepravit a nakrmit třeba i 150 hráčů s kedíky a celý organizační tým (klidně i dalších 1000 lidí) nehledě na diváky. Pokud se týká délky (pro dnešní hráče a technologie se předpokládá hřiště přes 6000m) a rozlohy, která souvisí s designem, pak takové mistrovské hřiště většinou zabere od minimálních 80 až třeba po 120 i více hektarů.
Tzv. "fullfield" European Tour dokáže dostat do hry v jednom kole 154 hráčů, což považuji (v letních měsících!) za maximum ještě únosné. Nicméně při Eurotel Tour v Čeladné dokázali organizátoři protáhnout hřištěm lehce přes dvě stovky hráčů. Otázka zní, co si z toho odnesli...
Návštěvnost vždycky záleží na jménech. Hráčů, túry a turnaje samotného včetně lokality. Na European Seniors Tour na Case Sereně chodí vždy něco přes tisícovku diváků, na European Tour na Čeladné deklarovali pořadatelé denní návštěvnost cca 5000, na StAndrews a Jacques Leglise Trophies v Mariánských lázních (hráli například i Rory McIlroy, Antti Ahokas, RossMcGowan...) byly zhruba necelé dvě tisícovky diváků. Před čtrnácti dny při finálovém kole Alps Tour (3.evropská profesionální liga) na Hauschlagu šlo společně s finálovým flightem 12 diváků, z toho 5 Čechů...

I Vám příjemný den

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019