Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč se pohl při cvičném švihu

A A A

Dobrý den,

hned na začátek bych Vám chtěl poděkovat za pravidlovou poradnu, vícekrát jsem si zde upřesnil své znalosti pravidel.:-)
Nyní bych se chtěl zeptat, jak postupovat v případě, že by spoluhráč udělal švih bez úmyslu trefit míč, ale i přesto ho zasáhl. A nebo další případ, že hráč provede cvičný švih v lese půl metru od míče, ale trefí větev/kořen nebo něco co není pod trávou vidět a míč se pohne, je to rána nebo ne? Abych řekl upřímě, tak já nevím. Myslím si, že to rána je, ale zase u puttů, když člověk nezaloží za míč a ten se rozjede, tak to rána není.

Děkuji Vám za objasnění problému!
Adam

Odpověď na dotaz


Adame dobrý den.
Pokud se jedná o cvičný švih mimo odpaliště, pak hráč pohnul míčem ve hře a podle Pravidla 18-2 je potrestán jednou trestnou ranou a musí míč umístit zpátky na původní místo, jinak si vyslouží trestné dvě (a to ještě může hrozit DQ). Pokud bych na greenu provedl cvičný švih, nezakládal a přesto uhodil - škrtnul o míč, pak bych stejně dostal jednu trestnou (18-2) a musel bych míč vrátit. Co se týká založení na greenu - nejde o cvičný švih ale o to, že se míč rozjede díky gravitaci, větru a rychlým greenům. Pokud hráč neměl před rozjetím míče založeno, pak je vše beztrestné. Pokud měl, má se za to, že s ním pohnul hráč, ať už to bylo nebo nebylo o větru nebo sklonu a rychlosti greenu...

Díky za bezva dotaz Adame a hezkou hru! Jen pozor na cvičné švihy!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019