Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ukradený míč

A A A

Dobrý den Michaeli,
rád bych se Vás zeptal na řešení poněkud kuriózní situace, která se mi stala při posledním turnaji na Slapech.

Určitě znáte jamku číslo sedm, kde se hraje z kopce a fervej přetíná polní cesta pro místní chataře. Drive jsem poslal na okraj této cesty a čekal jsem na odpálení spoluhráčů ve flajtu. Když tak učinili a my se vydali ke druhé ráně, projíždějící auto místního chataře zastavilo a řidič si můj míček přivlastnil. Nepomohlo ani hvízdání, křičení a další reakce, prostě odjel i s míčkem. Řešili jsme jestli se jedná o ztracený míč a jak dál postupovat. Všichni jsme se shodli, že se jedná o "vyšší moc" a já jsem mohl beztrestně dropovat. Nakonec se ale loupeživý chatař vracel a původní míček jsem od něj po "domluvě" získal. Opět beztrestně.

Rád bych se tedy zeptal, jestli můj postup byl v pořádku.
Děkuji nejen za odpověď, ale i za celou poradnu.
Suchan Petr

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.
S "krádežemi" míčků se nám roztrhnul pytel... ;o)

"Vyšší moc" se jmenuje podle Pravidel golfu Vnější vliv. Ve Vašem případě bylo naprosto jasné, že míč odcizil vnější vliv a proto jste správně mohlů beztrestně dropovat v místě, kde zhruba ležel Váš míč. Nemohl jste umisťovat, protože poloha míče nebyla dostatečně přesně známá. pokud není původní míč okamžitě dosažitelný, můžete jej v totmo případě beztrestně nahradit. Jestliže jste už dropnul jiný míč, pak jste měl dokončit jamku tím, který jste dropnul (stal se míčem ve hře) a ten původní jste měl strčit do bagu. Pokud Vám ho chatař vrátil před dropem, pak jste dropnul beztrestně ten svůj původní a hotovo. kdyby chatař věděl naprosto přesně, jak míč ležel, mohli jste ho umístit. To vše je popsáno v Pravidle 18-1 a postup s umisťováním a s dropováním pak v Pravidle 20-3 a) c).

Já díky za Váš dotaz Petře a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019