Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Elektrické vedení - místní pravidla

A A A

Dobrý den pane Jone!

Hřiště Liberec (Machnín) křižuje v několika místech vedení vysokého napětí. Místní pravidlo nařizuje beztrestně opakovat ránu v případě, že hráč trefí dráty nebo sloup vedení. Toto pravidlo využil jeden můj spolu(proti)hráč na turnaji, když trefil vedení, které vede podélně s jamkou č. 1 a je dost daleko MIMO hřiště. Získal tím významnou výhodu, protože jeho první (silně "šlajsnutý")drajv skončil evidentně v autu i po odrazu od drátu. Vztahuje se místní pravidlo na všechna elektrická vedení na světě, nebo jen na ta na hřišti?

Předem děkuji za odpověď!
Standa

Odpověď na dotaz


Dobrý den Stando!
Na dotaz ohledně elektrického vedení odpovím až dnes. Prošel totiž konzultací (společně s dotazem Miroslava z 9.7.) u Kevina Barkera v R&A. Sice nakonec moji logickou odpověď potvrdil, ale jsem rád, že ji potvrzenou mám. Stoprocentně jistý jsem si totiž nebyl...

Ano, je to tak. I ve Vámi popsaném případě hráč musí opakovat ránu, přestože zasáhnul dráty až mimo hřiště. Jednou je to uvedeno v místních pravidlech, tak je potřeba je dodržovat, ať to vypadá sebevíc nefér. Takže vlastně na Vaši otázku existuje i další, odlehčenější druh odpovědi; toto místní pravidlo se vztahuje na všechna elektrická vedení na světě, která zasáhnete svým golfovým míčem při hře na hřišti, na kterém takové místní pravidlo platí.

Stando díky za prima dotaz! A hezkou hru.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019