Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Trest za pomalou hru II

A A A

zdravim, zaujal me tento dotaz - muzete to trochu vice vysvetlit? jaky je limit pro ranu? a jak a co se konkretne meri?
dekuji, jan.

Odpověď na dotaz


Dobrý den jane
Ve chvíli, kdy je hráč na řadě, začíná mu běžet časový limit na ránu. Soutěžní řád ČGF pro amatérské turnaje stanovuje limity 50 a 60 vteřin, profesionální turnaje pracují s limity 40 a 50 vteřin.
Vyšší limit platí pro první ránu ve skupině v případě příhry do greenu, prvního drivu na odpališti jamky s parem 3, chipu nebo puttu, nižší limit pak pro všechny ostatní rány.

Pokud hráč odehraje z odpaliště, čas dalšímu začíná běžet ve chvíli, kdy se odpaliště uvolní. Pokud hráč zahraje putt, dalšímu běží čas od chvíle, kdy první hráč omarkuje a zvedne svůj míč. Na fairwayi je pak tento postup ještě trošku složitější. Například o to, jestli hráč po ráně odehrané hráčem před ním musí přejít ke svému míči, jestli musí ustoupit, aby mohl jiný hráč hrát... Je tdy zapotřebí zapojit hodně empatie a přitom zůstat objektivní.
Důležitá je také informace, že se hráčům začínají měřit limity na ránu tehdy, jestliže jejich skupina je pozadu o víc, než byl startovní interval. měří se všem ve sskupině a všem jsou také posléze ukázány výsledky. I těm, kdo s tempem nemají problémy. Tak je to totiž fér.

Díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019