Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Amatérský status asi po 1000

A A A

Dobrý den,
četl jsem si Vaše vyjádření k restrikcím ČGF při vypisování turnajů s hodnotnými cenami.

Myslím si že máte pravdu, že jde o osobní hledisko každého zda cenu převezme a poruší vědomě pravidla. Ale zajímá mě co se stane, když někdo nahlásí tuto situaci a prokáže se že dotyčný pravidla porušil. Jsou stanoveny nějaké tresty či postupy? Golf se mu asi nezakáže, ale může se pak takový člověk účastnit turnajů?

Sám jsem zatím vyhrál jednu oplatku v ceně cca 12 Kč. Tu jsem neměl problém převzít. Víc asi nikdy ani nevyhraju, ale zajímá mě řešení u lidí, kteří vyhrajou novou vilu u Prahy?

Golfu zdar Dalibor K.

Odpověď na dotaz


Dalibore dobrý den.

Pravidla o amatérském statusu jsou nedílnou součástí Pravidel golfu. v případě, že hráč poruší amatérský status a kdokoliv (v ideálním případě hráč sám!) toto porušení nahlásí Komisi pro amatérský status (předsedou je viceprezident České golfové federace Zdeněk Kodejš) pak Komise zasedne a řeší. Dojde li k závěru že byla porušena tato pravidla, je hráči/čce odebrán amatérský status. Podle výše porušení (cena za 30.000 je výrazně menším porušením než cena za 15.000.000) je pak status hráči odebrán na určitou dobu. Hráč smí zažádat o reamaterizaci, pokud během doby, kdy byl bez statusu amatéra, neporušoval pravidla i nadále, pak mu status může (ale nemusí!) být navrácen. Po dobu, kdy není amatérským hráčem, není ani profesionálem (pokud nevstoupí do PGA a ta ho nepřijme) a může hrát golf jak se mu zlíbí. Není to zločinec - nikoho nezabil, nic neukradl... Jen s tím, že nemůže hrát turnaje vypsané na rány s vyrovnáním, stableforodové turnaje a vůbec turnaje, kde je zapotřebí k určení výsledku hráčův handicap - žádný totiž nemá! Může ale hrát turnaje vypsané na brutto. V nich je jedno, jestli máte handicap 0, 36 nebo žádný - rozhodující je jenom počet ran. Pokud ale je pro takový turnaj vypsaný handicapový limit pro přihlášení, pak neamatér nemusí být přijat do soutěže, protože se nemůže handicapem prokázat.

Dalibore snad jsem Vám i ostatním pomohl s orientací v problematice. Hezkou hru a přeju Vám víc hezkých výher!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019