Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Výhry nad limit II.

A A A

Dobrý den,

rád bych navázal na dotaz pana Vlastimila.
Jestli si pamatujete, tak jsme zde již před půl rokem řešili systém turnaje, kde by každý hráč přinesl do hry drobný vklad (jako sázku pro větší atraktivitu hry) a poté by si nejlepší tři rozdělili vklad.
Váš názor byl ten, že přestože by se jednalo o sázku, myslíte si, že se jedná o porušení amatérského statusu, ale že se mám obrátit na někoho z její komise.

No a já jsem psal postupně každému ze členů této komise, tuším že panu Vopičkovi dokonce dvakrát (na mail uvedený na cgf). Do dnešního dne jsem od jediné z nich nedostal žádnou odpověď.

No a situace je taková, že já mám hotové webové stránky pro dlouhodobý žebříček těchto turnajů a vše ostatní potřebné (abychom se obešli bez cgf.cz) ale vlastně stále nevím, jestli můžu na turnaje (říkáme tomu tak, ale nehrajeme na úpravu hcp, jen o body do žebříčku) zvát ostatní golfisty, aniž by měli nějaké potíže s amaterským statusem.

A mezitím se přímo na serveru cgf.cz vyrojili spousty turnajů (některé dokonce kopírují i náš název) a všechny kopírují náš systém - každý dá nějaký vklad a peníze si rozeberou tři nejlepší hráči. Na Karlštejně (turnaj Krkavec) se dokonce hraje o 300Kč od každého a to je je při účasti 40 lidí i 6000Kč pro vítěze. Alespoň nejsou tak drzí že by tyto informace psali přímo do popisu turnaje, stojí zde pouze "od 18 let", jak úsměvné... No ale jinde jsou natolik drzí že to napíšou i do popisu turnaje: "Hrajte turnaj, na kterém vyděláte!!! Turnaj o vložené finance!!!" jako v případě Ruleta Golf Open na Hluboké...

Mě opravdu přijde, že pan Vlastimil to naprosto vystihl, že cgf se snaží dělat že tyto turnaje nevidí, nebo se možná své práci jen tolik nevěnují. Vy jste pro mě jediná česká golfová autorita, která komunikuje se samotnými hráči, tak pokud byste měl řeč s někým s amaterského statusu, byl bych opravdu rád pokud by na toto téma padlo jasné rozhodnutí:

ne takové turnaje se hrát nesmí a pak zajistit aby toto platilo pro všechny, nebo rozhodnout že je možné hrát o drobný vklad do turnaje a pak to jednoznačně oznámit.

Děkuji a omlouvám se za další vyčerpávající příspěvek na téma, které vám už asi leze krkem, ale jak jsem už jednou napsal, jste jediný, kdo odpovídá...

Daniel PS. Na Čeladné jsem také viděl nějaké zajímavé situace (tak jako už psal Dan), tak možná některé zmíním, protože u některých jsem se dost divil.

Odpověď na dotaz


Danieli neomlouvejte se,
Víc Vám pomoct už neumím, snad po zveřejnění tohoto příspěvku dostanete nějakou rekaci. Já za Komisi pro amatérský status odpovídat nemohu...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019