Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Trest za pomalou hru

A A A

Dobrý den,
měl bych jeden zvídavý dotaz trochu mimo pravidla - i když vlastně až tak úplně ne - a to, jak to bylo s trestem jedné rány za pomalou hru pro Filipa Mrůzka na EPGA v Čeladné. Předpokládám, že hráč je nejprve varován, aby zrychlil tempo. To opravdu tak zkušený - i když mladý - profesionální hráč na to varování nedbal? Nebo se to prostě jen stalo v zápalu hry a soustředění?

S pozdravem Libor

Odpověď na dotaz


Libore dobrý den.
Mimo Pravidla Váš dotaz rozhodně není. Naopak je to za poslední roky jedno z nejdiskutovanějších Pravidel vůbec. Filip (i zbytek flightu) obdržel nejprve přátelské upozornění od ředitele turnaje Miguela Vidaora ve chvíli, kdy ztráceli opravdu hodně. Pak je začal Miguel měřit. protože Filip přesáhl limit na ránu, dostal první trest za pomalou hru v souladu s Hard Card European Tour (i v souladu s přípustnou úpravou dle Pravidel golfu) - ústní varování. Protože ale svoje úsilí nezlepšil, obdržel druhý trest - jednu trestnou ránu.
Filip je vynikající hráč s obrovským potenciálem. Na tempu hry bude muset zapracovat. Stejný trest (ústní varování + následně jednu trestnou) totiž "nafasoval" i ode mne těsně před Čeladnou během PGAC Strokeplay Championship v Karlových Varech. Je to škoda. Bez ní by vyhrál titul...

I já Vás zdravím Libore.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019