Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zapnuté vyzvánění mobilního telefonu při turnaji

A A A

Při turnaji se mi během rány stalo, že vedle stojícímu spoluhráči začal zvonit mobilní telefon (plná hlasitost). Rána z velké části díky tomu nadopadla dobře (stržená do rafu) . V provozním řádu daného hřiště je zákaz používání elektronických zařízení, které mohou vydávat hluk ovlivňující hru. Z hlediska pravidel golfu je ale pokud vím dovoleno mít mobilní telefon sebou na hřišti - takže pravidla tuhle situaci asi neřeší. Je v takovéto situaci nějaká šance domáhat se nároku na opakování rány? Dá se chování daného spoluhráč považovat za tak závažné porušení etikety, že by zasluhovalo DQ, nebo co s ním (věřím, že mobil jen zapomněl vypnout, ale mně to stálo cca 3 rány a jeho nic)?
Michal H.

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Michale

Ale ano, Pravidla pamatují i na tuhel situaci. Nejdřív si řekněme, že hráč nemá v takové situaci nárok na opakování rány. Tuhle odpověď jsem si nevycucal z prstu. Obsahuje ji Rozhodnutí 1-4/1, kde je napsáno, že hráč musí vyrušení akceptovat.

No a pak je tady etiketa.
Ohled na ostatní hráče
Žádné rušení ani rozptylování
Hráči by měli za všech okolností brát ohledy na ostatní hráče na hřišti a neměli by je vyrušovat v jejich hře pohybem, mluvením nebo zbytečným hlukem.
Hráči by měli zajistit, aby žádné z elektronických zařízení, která vezmou s sebou na hřiště, nevyrušovalo ostatní hráče.
Hráč by neměl nasadit svůj míč na odpališti, dokud na něm není ve hře řada.
Hráči by neměli stát blízko míče nebo ve směru přímo za míčem nebo za jamkou, když se některý z hráčů chystá odehrát.

A za porušení etikety je tady i trest. Opět ho najdeme v oddíle Etiketa:
Závěr; Tresty za porušení
Pokud se hráči budou řídit pokyny uvedenými v tomto oddílu, hra bude pro všechny zúčastněné příjemnější a zábavnější.
Pokud hráč během kola nebo během určitého časového období soustavně porušuje výše uvedené pokyny, doporučuje se Soutěžnímu výboru, aby proti tomuto neukázněnému hráči zavedl odpovídající disciplinární opatření. Takové opatření může například zahrnovat zákaz hry na hřišti po určitou dobu nebo v určitém počtu soutěží. Vzhledem k ochraně zájmů většiny golfistů, kteří hodlají hrát v souladu s těmito pokyny, je toto považováno za oprávněné.
V případě závažného porušení etikety může Soutěžní výbor podle Pravidla 33-7 hráče diskvalifikovat.


Tak Michale, a to je asi tak všechno, co se k tomu dá říct...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019