Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Výhry nad limit

A A A

Zdravím

a skládám poklonu k poradně, ale více než správnému výkladu pravidel se klaním tomu s jakým odstupem, elegancí a grácií dokážete pořešit i krajní situace přesně v "duchu hry". To je naprosto úžasné a moc se mi to líbí. Hned jedno nepříjemné téma nadhodím, pokud dovolíte.

Již několikrát se tu diskutovala výše výhry za celou golfovou tour a jasně zaznělo, že výhry za tour nemají výjimku nad limit ekvivalentu 500 GBP. Zaznělo také od dotazovatelů, že tour, které toto porušují, jsou běžnou součástí golfu v ČR i v této sezóně a není problém je dohledat.

V tomto kontextu bych se rád zeptal, zda si nemyslíte, že ČGF tím, že těmto tour umožňuje pořádat turnaje přes oficiální server cgf.cz, de facto tyto tour podporuje a možná pro některé hráče (s nedokonalou znalostí pravidel) tyto toury legitimizuje. Jak byste oponoval takové námitce výherce, že se všechny turnaje tour přihlašoval přes oficiální stránky ČGF?

Nemělo by býti povinností ČGF kontrolovat obsah na svém serveru a aktivně zabraňovat vypisování turnajů pořadatelům těchto tour, ktěří zcela neskrytě, a tedy snadno dohledatelně a prokazatelně, uvádějí nadlimitní výhry na svých stránkách? Nejsem pořadatelem turnajů a nevím tedy, jakým způsobem se děje ono vypisování turnaje v rámci serveru cgf.cz, ale není například potřeba nějaká registrace subjektu při níž registrovaný subjekt musí odsouhlasit nějaké podmínky užití? Nebylo by pak nejjednodušší v podmínkách užití zakázat vypisování takových tour a při porušení uživatele jednoduše odstřihnout?

Nemyslím si, že je komerčních amatérských tour tolik, aby taková aktivní činnost nadměrně zatížila byť jediného zodpovědného představitele ČGF. Aktuální pasivita mi pak připadá, že ČGF nepovažuje toto za problém, který by bylo potřeba řešit.

Děkuji a přeji krásný den,
Vlastimil

Odpověď na dotaz


Vlastimile dobrý večer.
Pokusím se nezpronevěřit odkazu, který jste s takovou noblesou popsal v prvním odstavci. Takže nejdřív poděkování.

Provozovatelem serveru je ČGF a tím de facto kluby. Je jenom těžko představitelné, že by existovaly nějaké restrikce, které by nařizovaly jaké turnaje smíte organizovat, pořádat.
Jestliže je nějaký turnaj hrán na úpravu handicapu, je potřeba ho vypsat na serveru, aby došlo k úpravě hcp účastníků tohoto turnaje. To, že někdo slíbí za vítězství ostrov v Karibiku není samo o sobě porušení Pravidel. Ta sama mluví o porušení pokud hráč převezme výhru neslučitelnou s amatérským statusem. pravidla nezakazují takové turnaje organizovat a pořádat.

Další věcí je, že se Komise pro amatérský status řídí (stejně jako další v Evropě) stejnými postupy - řeší co je jí nahlášeno. To není alibismus. To je kultivované golfové prostředí, které vychází z osobní zodpovědnosti hráče a z jeho úcty k Pravidlům. Jinými slovy opak policejního státu, kde je potřeba neustále všechny hlídat, vypisovat vyhlášky a nařízení a trestat třeba i preventivně. Chápu, že na české prostředí se to moc nešikne, ale to ještě není důvod k postupům, které jsou bulvární a ostudné.

Závěrem - je jenom na hráčích, jestli chtějí hrát golf se vším všudy a jestli jsou pyšní ny to, že dodržují Pravidla. Všechna pravidla...

Díky za polemiku Vlastimile a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019