Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Czech Open

A A A

Dobrý den,

doufám, že jste již odpočinutý z Čeladné. Nevím jestli mají na turnaji rozhodčí nějaké záznamy, do kterých se můžete podívat, protože tuto situaci jste neposuzoval vy. Ale nepřišli jsme na to co se mohlo stát a nikdo z nás dopad míčku přesně neviděl.
Situace: třetí kolo (sobota) DelMoral hrál na jamce 7. druhou do greenu. Míček dopadl do rafu v hraně mezi předním bunkrem a greenem a skončil v bunkru. Po diskusi s přivolaným rozhodčím hráč míč umístil zpět do rafu. Rozhodčí nám po dotazu (pro potřeby score) jen oznámil, že šlo o free drop. Nenapadá mě ale důvod, který by k free dropu (umístění) na místo dopadu vedl. Mimochodem na 17. z rozhodčího žádnou úlevu nevyrazil a bylo z toho šest.

Dan

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Dane.
Bohužel o této situaci nevím nic ani z vyprávění kolegů. Můžu jenom říct, že pokud by na freedrop nárok neměl, nedostal by ho ani od jednoho z kolegů, kteří na Čeladné rozhodovali. Jenom prostě takhle neumím říct, co bylo důvodem.

Jinak zápisy z řešení na hřišti se vytvářejí, ale pouze u komplikovaných nebo nestandardních situací nebo u situací, při kterých nebylo nalezeno řešení podle konkrétního Pravidla či Rozhodnutí. Těch prvních se pár najde, těch druhých opravdu není mnoho k vidění třeba několik sezon.

Dane díky a mějte prima čtvrtek!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019